Członkowie Komisji negatywnie o propozycji UE

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   26-03-2018, 12:08

Członkowie Komisji negatywnie o propozycji UE Rząd polski negatywnie ocenia inicjatywę Komisji Europejskiej, a jednocześnie rekomenduje dalsze prace nad formą i treścią dokumentu (fot. archiwum)

Komisja do Spraw Unii Europejskiej przyjęła opinię, w której podziela negatywne stanowisko rządu oraz uznaje wniosek za niezgodny z zasadami pomocniczości, proporcjonalności i dobrej legislacji.

- Należy wspierać ideę ujednolicania procesu oceny technologii medycznych, niemniej jednak czytając projekt rozporządzenia, gdzie cele główne nie budzą większego oporu, to sam projekt jest jednoznacznie dookreślający - ocenił wiceminister zdrowia Zbigniew Król projekt unijnego rozporządzenia, które miałoby ujednolicić zasady wydawania HTA na poziomie centralnym UE.

Jeśli mowa o głównych celach, chodzi m.in. o zapewnienie lepszego funkcjonowania rynku wewnętrznego UE i przyczynianie się do osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego, poprzez zwiększenie dostępności do nowoczesnych technologii medycznych oraz wykorzystania dostępnych zasobów i poprawę jakości HTA.

- Rząd polski negatywnie ocenia inicjatywę Komisji Europejskiej, a jednocześnie rekomenduje dalsze prace nad formą i treścią dokumentu, ponieważ dostrzega potencjalne korzyści ze współpracy w zakresie oceny technologii medycznych - dodał wiceminister podczas posiedzenia Komisji w tej sprawie (22 marca br.).

Dodał, że poparcie tych prac jest jednak uzależnione od odejścia od tej formy projektu i zaproponowanie miękkich narzędzi nielegislacyjnych, takich jak zalecenia, rozwijanie współpracy w ramach sieci już istniejącej EUnetHTA – European Network for Health Technology Assessment.

Członkowie Komisji podzielili negatywne stanowisko w sprawie inicjatywy Komisji Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH