Czy działania NRL ws. recept refundowanych służą interesom lekarzy i świadczeniodawców?

PRAWO

Autor: LJ, KR/rynekaptek.pl   26-06-2012, 06:43

Czy działania NRL ws. recept refundowanych służą interesom lekarzy i świadczeniodawców?

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przyjęło 22 czerwca stanowisko, w którym zarzuca Naczelnej Radzie Lekarskiej namawianie lekarzy do łamania prawa i wprowadzanie w błąd pacjentów w sprawie recept. Katarzyna Strzałkowska, rzecznik NIL, zaznacza, że każda organizacja lekarska ma prawo do własnej oceny. Nawet "zaskakującej dla innych".

PPOZ w swoim komunikacie "stanowczo sprzeciwia się działaniom Naczelnej Rady Lekarskiej, które szkodzą pacjentom, wprowadzając ich w błąd, że od 1 lipca br. będą wystawiane tylko recepty pełnopłatne (na 100 proc.) oraz szkodzi właścicielom poradni POZ/AOS i dezinformuje pozostałych lekarzy, nakłaniając ich do łamania prawa”.

PPOZ ocenia, że są to działania na szkodę lekarzy, w szczególności lekarzy - pracodawców, a takich  w Polsce jest blisko 40 tysięcy.

"NRL wprowadza w błąd pacjentów karmiąc ich informacjami, że od 1 lipca 2012 r. nie będą mogli otrzymać recept ze zniżką we  wszystkich placówkach ochrony zdrowia. Powoduje to strach wśród pacjentów o dalsze leczenie, a co za tym idzie ogromny stres i napięcie w gabinetach lekarskich. Jednocześnie dezorganizuje pracę lekarzom POZ, ponieważ do gabinetów napływa ogrom pacjentów, którzy próbują wymuszać na lekarzach wystawianie na zapas recept na leki refundowane” - stwierdzają przedstawiciele PPOZ.

Jest protest, są konsekwencje
Organizacja informuje, że obecny konflikt receptowy odnosi się do zapisów aneksowanych umów i dotyczy jedynie gabinetów prywatnych zabiegających o uzyskanie uprawnień do wystawiania recept refundowanych. Sprawa nie ma natomiast związku z poradniami i placówkami mającymi już podpisane umowy na świadczenia z NFZ - te powinny działać i wystawiać recepty na leki refundowane tak, jak dotychczas.

- Świadczeniodawcy mający podpisaną umowę z NFZ nie mogą wypisywać recept ze 100-procentową odpłatnością pacjentom, którym przysługuje refundacja, ponieważ w ten sposób złamaliby prawo. A to grozi lekarzowi konsekwencjami, o czym NRL już nie informuje. NFZ może z takim lekarzem zerwać umowę. W grę wchodzą także reperkusje np. ze strony Rzecznika Praw Pacjenta - komentuje dr Bożena Janicka, prezes PPOZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH