Czy farmaceuta może powołać się na klauzulę sumienia?

PRAWO

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   13-10-2015, 08:03

Czy farmaceuta może powołać się na klauzulę sumienia? Dyskusja na temat klauzuli sumienia farmaceutów wciąż trwa

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są częściowo niezgodne z konstytucją. Niekonstytucyjny jest obowiązek wskazania innego lekarza lub szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia. A jak odnieść to do zawodu farmaceuty?

Czy farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leku powołując się na klauzulę sumienia?

Dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Są prawa i wolności obywateli chronione konstytucyjnie. Dobrem najwyższym jest życie człowieka, które podlega bezwzględnej ochronie. Brak regulacji ustawowych nie oznacza, że prawo farmaceuty do sprzeciwu sumienia nie istnieje, państwo bowiem nie nadaje tego prawa. Ewentualne przepisy prawne pozwoliłyby choćby częściowo uporządkować kwestie związane ze stosowaniem klauzuli sumienia w praktyce farmaceutycznej.

Konsekwencją konstytucyjnych gwarancji wolności sumienia jest nałożony na państwo obowiązek uznania prawa do sprzeciwu sumienia, które istnieje także wówczas, gdy nie jest wyraźnie zapisane w ustawie. Państwo bowiem nie ustanawia praw i wolności człowieka, ale je uznaje i zobowiązuje się je chronić. Należy jednak podkreślić, że ustawowa regulacja sprzeciwu sumienia jest bezpieczniejsza dla osoby powołującej się na klauzulę sumienia, gdyż wyklucza jej odpowiedzialność prawną, związaną z odmową wykonania określonego obowiązku.

Warto przypomnieć, że pięcioletnią prawną batalię o klauzulę sumienia wygrali farmaceuci w Stanach Zjednoczonych. W lutym 2012 r. orzeczenie sądu w Waszyngtonie podważyło zarządzenie Waszyngtońskiej Rady Farmaceutów, zabraniające farmaceutom odmowy sprzedaży środków poronnych. Sąd uznał, że prawo to jest sprzeczne z I i XIV poprawką do konstytucji. W 2011 r. podobny wyrok wydał sąd w stanie Illinois.

Dr Marek Balicki, b. minister zdrowia
Kwestia ta wymaga dyskusji, sprzedaż leku to działalność gospodarcza, a nie świadczenie zdrowotne rozumiane jako uczestniczenie w zabiegu. Celem powołania apteki jest sprzedaż produktów leczniczych, które podlegają określonym rygorom i mogą być sprzedawane jedynie w takich miejscach.

Niesprzedawanie pewnych leków byłoby sprzeczne z istotą tej działalności. Czy nasze sumienie mamy prawo narzucać innym, zatrudniając się w newralgicznym miejscu? Być może można sobie wyobrazić taki system, ale wtedy np. umowy z NFZ mogłyby podpisać wyłącznie apteki, które mają pełen zakres działalności.

Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia
Jeżeli ktoś wybiera zawód, który jest pewną służbą publiczną, to musi rozumieć też konsekwencje wynikające z tego powodu i ograniczenia. Jeśli rozciągniemy prawa człowieka i wolności sumienia na wszystkich, to na końcu ci, którzy mają korzystać z tych usług czy z tych rad innych ludzi, będą słyszeli, że ich wolność i sumienie zabraniają robić cokolwiek.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH