Czy farmaceuta może zgodnie z prawem odmówić wydania ellaOne?

PRAWO

Autor: ordoruis, ms / rynekaptek.pl   06-03-2015, 10:03

Czy farmaceuta może zgodnie z prawem odmówić wydania ellaOne?

Tak może - uważa radca prawny dr Rafał Jerzy Kruszyński, który twierdzi, że problematykę wydawania produktów leczniczych  w aptekach, rozpatrywać należy w świetle nadrzędnej zasady prawa farmaceutycznego, jaką jest ochrona życia i zdrowia człowieka.

- Okoliczność tę muszą uwzględniać zarówno osoby wydające produkty lecznicze pacjentowi, jak i – na podstawie art. 108 ust. 1 prawa farmaceutycznego – organy inspekcji farmaceutycznej, podobnie jak wszelkie inne podmioty. Urzeczywistnieniu tej zasady służy prawo farmaceutyczne, w tym również norma z art. 96 ust. 4, która przewiduje możliwość odmowy wydania produktu, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta - argumentuje radca prawny dr Rafał Jerzy Kruszyński.

Jednocześnie dr Rafał Jerzy Kruszyński nie zgadza się z Pawłem Trzcińskim, rzecznikiem prasowym GIF, który w rozmowie z portalem rynekaptek.pl przestrzegł, iż sytuacje odmowy wydania preparatu ellaOne ze względów światopoglądowych będą rozpatrywane przez Inspekcję Farmaceutyczną.

Dr Rafał Jerzy Kruszyński uważa, że Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna, to służba sprawująca m. in. nadzór nad obrotem produktami leczniczymi, w zakresie określonym przez prawo farmaceutyczne.

- Kompetencje Inspekcji Farmaceutycznej, w tym zarówno wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych jak i Głównego Inspektora Farmaceutycznego, zostały określone w p.f. Organy Inspekcji Farmaceutycznej, jako organy administracji publicznej, w świetle art. 6 kodeksu postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. 2013 r., poz. 267 ze zm.) działają jedynie na podstawie przepisów prawa. W związku z powyższym należy zadać pytanie o cel i kompetencję przedstawiciela Inspekcji Farmaceutycznej do formułowania wypowiedzi takiej, jak wskazana powyżej - zastanawia się nad problemem autor opracowania.

Więcej: ordoiuris.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH