Czy kierownik apteki powinien w niej warować?

PRAWO

Autor: Adrianna Ogonowska/ rynekaptek.pl   10-02-2020, 08:01

Czy kierownik apteki powinien w niej warować? Czy zatem magister farmacji będący kierownikiem apteki ma prawo do przerwy obiadowej? - pyta radca prawny (fot. AO)

Brakuje zdefiniowania w Prawie Farmaceutycznym nieobecności. Bo nie ulega wątpliwości, że czym innym jest nieobecność wywołana skorzystaniem z prawa do przerwy, a czym innym jest funkcjonowanie apteki bez kierownika - uważa radca prawny Adrianna Ogonowska.

Wzmożone kontrole Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych potęgują ogólne wrażenie destabilizacji dla tych właścicieli aptek, którzy jeszcze przetrwali. Przetrwali nierówną walkę z sieciami i dzisiaj, zmuszeni są wysłać zdziesiątkowane wojska na drugi front. Front zapisu ustawy, front bezrefleksyjnej interpretacji i front wykonawców przepisu – wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Dotychczas przetrwali, ale czy wytrwają?

Art. 92 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne stanowi, iż w godzinach czynności apteki powinien być w niej obecny farmaceuta, będący kierownikiem apteki.

Czy zatem magister farmacji będący kierownikiem apteki ma prawo do przerwy obiadowej? Przy czym, zaznaczyć należy, że przepis art. 92 Prawa Farmaceutycznego nie przewiduje ani tymczasowej nieobecności ani nieobecności o charakterze ciągłym, wywołanej chociażby urlopem lub niezdolnością do pracy.

Co się zatem stanie, gdy podczas takowej 30 minutowej przerwy obiadowej pojawi się kontrola z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego? Kodeks pracy stanowi, iż każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który pracuje w wymiarze czasu pracy minimum 6 godzin dziennie, ma prawo do nieprzerwanej, 15 - minutowej płatnej przerwy w pracy (lub dłuższej, o ile pracodawca wyrazi na to zgodę), która jest wliczana do czasu pracy.

Co prawda przepisy prawa pracy nie znajdują wprost zastosowania w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą, ale czy na podstawie tego można wysnuć wniosek, iż osobie prowadzącej działalność gospodarczą taka przerwa nie przysługuje?

Moim zdaniem – nie.

Czy w związku z koniecznością zrobienia nagłej przerwy w pracy, powinien być obecny w aptece drugi farmaceuta, spełniający warunki określone w art. 88 ust. 2 Prawa Farmaceutycznego, a więc legitymujący się m.in. długim stażem pracy, ujawnionym w ewidencji osób zatrudnionych w aptece, zatrudniony w pełnym etacie na podstawie umowy o pracę?

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH