Czy lekarz - katolik może odmówić wypisania środków antykoncepcyjnych?

PRAWO

Autor: DM/rynekaptek.pl   13-05-2011, 09:07

Rzecznik Praw Pacjenta przyznaje, że lekarz może odmówić wykonania świadczeń, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Wanda Nowicka, szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uważa, że korzystanie z tej możliwości prawnej w przypadku środków antykoncepcyjnych jest nadużyciem. Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ginekolog ma prawo odmówić zaordynowania leku ze względu na konflikt ze swoim światopoglądem.

Według Barbary Kozłowskiej, Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz ma prawo powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem. Wyjątek od tej zasady dotyczy tylko sytuacji określonej w art. 30 ww. ustawy, czyli gdy zwłoka w udzieleniu pomocy mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Odmowa nie bezwarunkowa
Barbara Kozłowska przypomina, że skorzystanie z klauzuli sumienia rodzi po stronie lekarza konieczność dopełnienia ustawowych obowiązków, tzn. wskazania pacjentowi realnej możliwości uzyskania danego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej.

Lekarz ma także obowiązek odnotownia faktu powstrzymania się od wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z jego sumieniem w dokumentacji medycznej. Jeżeli wykonuje swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, ma też obowiązek uprzedniego powiadomienia o tym na piśmie przełożonego.

- W przypadkach, gdy lekarz korzysta ze swojego ustawowego prawa, dopełniając wymienionych wyżej obowiązków, nie dochodzi do naruszenia ustawy i nie istnieją tym samym podstawy do podejmowania interwencji w takich sytuacjach przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta – mówi nam Barbara Kozłowska.

W przypadkach gdy obowiązki nie są przez lekarza realizowane, RPP może poinformować pacjentkę o obowiązkach lekarza wynikających z ustawy oraz o możliwości złożenia skargi do właściwego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej.

RPP może wystąpić do osoby, kierującej danym zakładem opieki zdrowotnej, o wyciągnięcie konsekwencji służbowych w stosunku do lekarza. Może też zbadać, czy powstrzymanie się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z sumieniem odbyło się z zachowaniem wymogów formalnych.

- W przypadku stwierdzenia naruszenia, mogę poinformować właściwego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej o naruszeniu przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza - przekazała nam Barbara Kozłowska.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH