Czy limit 1 proc. jest zgodny z Konstytucją?

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   23-05-2016, 09:31

Czy limit 1 proc. jest zgodny z Konstytucją? O zgodności limitu 1 proc. z Konstytucją mówi konstytucjonalista

Apteki nie tylko powstają, ale ulegają też likwidacji. Wystarczyłoby zamknięcie części z nich, aby limit 1 proc. był przekroczony bez podejmowania przez przedsiębiorcę działań koncentracyjnych – pisze prof. dr hab. Bogusław Banaszak.

Przepis art. 99 ust. 3 PF może budzić zasadne pytania o zgodność z Konstytucją RP. Trudno odnaleźć godny ochrony interes publiczny, który mógłby usprawiedliwić tak poważną ingerencję w wolność podejmowania działalności gospodarczej. Być może w przyszłości przepis doczeka się kontroli konstytucyjności; do tego czasu konieczna jest taka jego wykładnia, która pozwoli minimalizować zastrzeżenia konstytucyjne. Propozycję takiej wykładni przedstawiono poniżej - pisze dla Rzeczypospolitej mec. Banaszak.

Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy dopuszczają jako formę bezpośredniego stosowania Konstytucji tzw. współstosowanie. Oznacza to, że sąd i każdy inny organ władzy publicznej stosujący normy ustaw ma obowiązek wziąć pod uwagę postanowienia Konstytucji - czytamy dalej.

Powinny więc one stanowić punkt odniesienia dla stosowania przepisów PF. Sądy uznają w swoim orzecznictwie prymat wykładni językowej. Dopiero jeżeli nie dałaby ona zadowalającego rezultatu, należy zastosować inne metody wykładni - uważa ekspert.

Cofnięcie zezwolenia możliwe jest w przypadkach, w których nie są spełnione warunki wymagane dla prowadzenia apteki. Określa je art. 103 PF. Nie ma wśród tych przesłanek limitu 1 proc. Gdyby zaś ustawodawca chciał z jego przekroczeniem łączyć cofnięcie zezwolenia, musiałby wyraźnie tak postanowić - wyjaśnia przesłanki cofnięcia koncesji.

W tym kontekście należy przywołać stanowisko NSA dotyczące stosowania limitu 1 proc. w sprawach odnoszących się do zezwoleń na prowadzenie punktów aptecznych – „wszelkie ograniczenia zasady wolności w prowadzeniu działalności, choć dopuszczalne w drodze ustawy ze względu na ważny interes publiczny, mają charakter wyjątkowy i muszą być wobec tego rozumiane ściśle, a nie w sposób rozszerzający. Nie można zatem ich istnienia dorozumiewać czy domniemywać, bądź przyjmować np. w drodze analogii" (wyrok NSA z 26.6.2008 r., II GSK 201/08) - wyjaśnia dalej.

Więcej: rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH