Czy limit 1 proc. jest zgodny z Konstytucją?

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   23-05-2016, 09:31

Czy limit 1 proc. jest zgodny z Konstytucją? O zgodności limitu 1 proc. z Konstytucją mówi konstytucjonalista

Apteki nie tylko powstają, ale ulegają też likwidacji. Wystarczyłoby zamknięcie części z nich, aby limit 1 proc. był przekroczony bez podejmowania przez przedsiębiorcę działań koncentracyjnych – pisze prof. dr hab. Bogusław Banaszak.

Przepis art. 99 ust. 3 PF może budzić zasadne pytania o zgodność z Konstytucją RP. Trudno odnaleźć godny ochrony interes publiczny, który mógłby usprawiedliwić tak poważną ingerencję w wolność podejmowania działalności gospodarczej. Być może w przyszłości przepis doczeka się kontroli konstytucyjności; do tego czasu konieczna jest taka jego wykładnia, która pozwoli minimalizować zastrzeżenia konstytucyjne. Propozycję takiej wykładni przedstawiono poniżej - pisze dla Rzeczypospolitej mec. Banaszak.

Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy dopuszczają jako formę bezpośredniego stosowania Konstytucji tzw. współstosowanie. Oznacza to, że sąd i każdy inny organ władzy publicznej stosujący normy ustaw ma obowiązek wziąć pod uwagę postanowienia Konstytucji - czytamy dalej.

Powinny więc one stanowić punkt odniesienia dla stosowania przepisów PF. Sądy uznają w swoim orzecznictwie prymat wykładni językowej. Dopiero jeżeli nie dałaby ona zadowalającego rezultatu, należy zastosować inne metody wykładni - uważa ekspert.

Cofnięcie zezwolenia możliwe jest w przypadkach, w których nie są spełnione warunki wymagane dla prowadzenia apteki. Określa je art. 103 PF. Nie ma wśród tych przesłanek limitu 1 proc. Gdyby zaś ustawodawca chciał z jego przekroczeniem łączyć cofnięcie zezwolenia, musiałby wyraźnie tak postanowić - wyjaśnia przesłanki cofnięcia koncesji.

W tym kontekście należy przywołać stanowisko NSA dotyczące stosowania limitu 1 proc. w sprawach odnoszących się do zezwoleń na prowadzenie punktów aptecznych – „wszelkie ograniczenia zasady wolności w prowadzeniu działalności, choć dopuszczalne w drodze ustawy ze względu na ważny interes publiczny, mają charakter wyjątkowy i muszą być wobec tego rozumiane ściśle, a nie w sposób rozszerzający. Nie można zatem ich istnienia dorozumiewać czy domniemywać, bądź przyjmować np. w drodze analogii" (wyrok NSA z 26.6.2008 r., II GSK 201/08) - wyjaśnia dalej.

Więcej: rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.