Czy możliwa byłaby odsprzedaż leków po likwidacji apteki?

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   20-10-2016, 08:01

Czy możliwa byłaby odsprzedaż leków po likwidacji apteki? BAS analizuje możliwość odsprzedazy leków po likwidacji apteki

Do Sejmu trafiła petycja w sprawie dokonania zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne w zakresie możliwości zbywania leków w sytuacji, kiedy dochodzi do likwidacji apteki. Biuro Analiz Sejmowych przygotowało opinię prawną na ten temat.

Postulowane przez autora petycji przepisy art. 104 ust. 2c-2k Prawa farmaceutycznego mają umożliwiać oraz regulować zbywanie produktów leczniczych znajdujących się w aptece w dniu wygaśnięcia zezwolenia na jej prowadzenie na rzecz podmiotu prowadzącego aptekę lub hurtownię farmaceutyczną, po uprzednim uzyskaniu na to zbycie zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego właściwego ze względu na adres apteki. Projektowany art. 126c Prawa farmaceutycznego zawiera zaś przepis karny sankcjonujący naruszenie projektowanych przepisów art. 104 ust. 2c-2k Prawa farmaceutycznego - wyjaśnia prof. Marek Szydło, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych.

Odsprzedaż leków do innej apteki jest zakazana
Obecnie zbywanie wspomnianych wyżej produktów leczniczych nie jest prawnie dopuszczalne. Zgodnie z art. 86, zakazane jest zbywanie produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu.

Powyższy zakaz odnosi się do stanów faktycznych istniejących w trakcie wykonywania działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu apteki lub punktu aptecznego, czyli do sytuacji istniejących w momencie, gdy dany podmiot prowadzi aptekę lub punkt apteczny na podstawie ważnego zezwolenia.

Jednak autor petycji zauważa, że obecna praktyka stosowania przepisu art. 86a Prawa farmaceutycznego jest taka, że sformułowany w tym przepisie zakaz odnoszony jest również do przypadków, gdy zezwolenie na prowadzenie apteki lub punktu aptecznego wygasło i gdy podmiot dotychczas prowadzący aptekę lub punkt apteczny lub jego następca prawny lub inna uprawniona osoba kończą (likwidują) prowadzoną dotąd działalność gospodarczą.

Te ostatnio wymienione podmioty są wówczas często zainteresowane tym, by zbyć posiadane jeszcze produkty lecznicze na rzecz innej apteki lub hurtowni farmaceutycznej, tak aby uniknąć w ten sposób indywidualnych strat majątkowych, a także by zapobiec szkodliwemu ogólno-społecznie zniszczeniu ważnych jeszcze i w pełni przydatnych produktów leczniczych.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH