Czy można odliczyć wydatki na suplementy diety?

PRAWO

Autor: podatki.biz/ rynekaptek.pl   20-04-2015, 13:41

Czy można odliczyć wydatki na suplementy diety? Czy suplementy można odliczyć w zeznaniu podatkowym?

Przepisy ustawy o PIT umożliwiają niepełnosprawnym odliczenie wydatków na leki. Odliczenia dokonuje się w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Prawnik analizuje, czy można również odliczyć wydatki związane z zakupem suplementów diety.

Możliwość skorzystania z odliczeń kosztów leków w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej unormowana jest w rt. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, uważa się wydatki poniesione na leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł (patrz przykład niżej), jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Warto zwrócić uwagę, że w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji leku. Przepisy prawa podatkowego, w tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają również definicji suplementu diety.

W tej sytuacji można posłużyć się interpretacją dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 26 lipca 2013 r., nr IPTPB2/415-351/13-4/AK, który zwraca uwagę, że z treści art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odliczeniu podlegają wydatki na leki. Ustawa nie wymienia wprost możliwości odliczenia wydatków na zakup suplementów diety.

Oznacza to, że wydatek poniesiony na nabycie suplementu diety może podlegać odliczeniu wyłącznie jeśli suplement diety spełnia cechy leku i jest dopuszczony do obrotu. Podatnik ma zatem prawo odliczyć wydatki poniesione na nabycie suplementów diety zaleconych przez lekarza specjalistę tylko wtedy gdy suplementy te spełniają cechy leku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwach członkowskich Unii Europejskiej i są dopuszczone do obrotu.

Więcej: http://www.podatki.biz/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH