Czy można wnieść aportem aptekę do spółki kapitałowej?

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   10-02-2016, 09:20

Czy można wnieść aportem aptekę do spółki kapitałowej? Poseł pyta o wykładnię prawa farmaceutycznego

Poseł Wiesław Krajewski (PiS) złożył interpelację w sprawie przedsiębiorcy, który chciał wnieść aportem do spółki kapitałowej apteki wraz z produktami leczniczymi. Jak informuje, na przeszkodzie stanęła inspekcja farmaceutyczna.

Jak wyjaśnia, jego interpelacja do ministra zdrowia ma związek z "istniejącymi wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów ustawy Pf".

Zgodnie z przepisem art. 68 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne obrót detaliczny produktami leczniczymi prowadzony jest w ramach aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych. Obrót hurtowy produktami leczniczymi jest prowadzony natomiast wyłącznie przez hurtownie farmaceutyczne, co wynika z treści przepisu art. 72 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Poseł zauważa, że oddzielenie hurtu od detalu i zakaz zbywania produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu, ma na celu "ochronę polskiego rynku przed zbywaniem produktów leczniczych za granicę ze szkodą dla pacjenta".

"Jednakże przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne powodują wątpliwości interpretacyjne w przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzący aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny zamierza przekształcić swoją działalność gospodarczą lub zmienić formę prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności poprzez wniesienie aportem do spółki osobowej bądź kapitałowej przedsiębiorstwa apteki, dotychczas prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej" - dostrzega.

Dodaje: - W opisywanym powyżej przypadku wniesienia apteki aportem do spółki nie ma wątpliwości, iż spółka ta powinna uzyskać indywidualnie zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, nie zachodzi tu bowiem jakiekolwiek następstwo prawne pomiędzy dwoma podmiotami. Jednakże, inspektorzy farmaceutyczni, sprawujący nadzór nad prawidłowym wykonywaniem działalności gospodarczej w zakresie obrotu detalicznego produktami leczniczymi, stoją na stanowisku, iż nie jest dopuszczalne wniesienie aportem do spółki przedsiębiorstwa apteki wraz z produktami leczniczymi, gdyż stanowi to niedopuszczalny, w szczególności na gruncie przepisu art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne, obrót produktami leczniczymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.