Czy prowadzenie działu farmacji szpitalnej można przenieść na inną spółkę? WIF nie udzielił odpowiedzi

PRAWO

Autor: wif.katowice.pl/rynekaptek.pl   20-05-2019, 15:22

Czy prowadzenie działu farmacji szpitalnej można przenieść na inną spółkę? WIF nie udzielił odpowiedzi Pytanie dotyczyło zgody na prowadzenie działu farmacji szpitalnej na zasadzie sukcesji uniwersalnej (Fot. Archiwum)

Do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach wpłynął wniosek spółki o wydanie interpretacji indywidualnej. Śląski Inspektorat odmówił wydania wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów w przedmiocie przedstawionego przez spółkę opisu stanu faktycznego.

Do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek spółki o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie przedstawionego jednego stanu faktycznego:

"Przedsiębiorca w ramach działalności gospodarczej prowadzi działalność leczniczą w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej z działem farmacji szpitalnej oraz aptekę ogólnodostępną. W związku ze zmianą Prawa farmaceutycznego, która wprowadziła zakaz prowadzenia apteki ogólnodostępnej i działalności leczniczej w ramach jednej spółki, taki przedsiębiorca w terminie 12 miesięcy od wprowadzenia zmiany jest zobowiązany do dokonania wyboru, którą działalność zamierza kontynuować.

W przedmiotowym stanie faktycznym przedsiębiorca zamierza kontynuować działalność apteczną, natomiast NZOZ z działem farmacji szpitalnej chce wydzielić na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, czyli poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nową nawiązaną i nadal prowadzić w NZOZ dział farmacji szpitalnej.

Wątpliwości spółka przedstawiła w pytaniu: Czy według Organu w przypadku przeprowadzenia wydzielenia NZOZ z działem farmacji szpitalnej zgoda na prowadzenie działu przejdzie na zasadzie sukcesji uniwersalnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której przedsiębiorca przeniósł cześć majątku z pierwszej spółki?"

Przedsiębiorca stoi na stanowisku, że "zgoda na prowadzenie działu farmacji szpitalnej na zasadzie sukcesji uniwersalnej przejdzie na spółkę przejmującą".

Przedsiębiorca zaznaczył, że zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, może złożyć do organu lub jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.

Odpowiadając na powyższe pytanie, Śląski WIF wskazał, iż wyrażenie przez organ inspekcji farmaceutycznej zgody na prowadzenie działu farmacji szpitalnej nie jest obciążone obowiązkiem uiszczania przez przedsiębiorcę świadczenia daniny w formie opłaty o charakterze publicznoprawnym za udzielenie zgody.

W związku z powyższym, Śląski WIF odmawia wydania wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów w przedmiocie przedstawionego przez spółkę opisu stanu faktycznego.

Więcej: http://www.bip.wif.katowice.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH