Czy ratownicy nadal mogą podawać leki?

PRAWO

Autor: JMac./PolskaTimes/rynekaptek.pl   21-01-2016, 09:10

Czy ratownicy nadal mogą podawać leki? Ratownicy mają problem, bo jest nowa ustawa, a nie ma rozporządzenia

Obowiązująca od nowego roku ustawa o ratownictwie medycznym precyzuje, że obowiązki i uprawnienia ratowników - w tym dot. podawania leków - zostaną określone w specjalnym rozporządzeniu wykonawczym. Rozporządzenia nadal nie ma.

Interwencję w tej sprawie podjęła Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK w Warszawie. Jej wicedyrektor Jan Stachurski, w piśmie do ministra zdrowia prosi o pilne wyjaśnienie, na jakiej zasadzie ratownicy mają podejmować interwencje, a także - jakie posiadają uprawnienia – pisała Polska The Times.

- Dziś pracują na własną odpowiedzialność i ogromnie ryzykują - zauważają działacze fundacji. - Nie ma problemu, gdy wszystko jest w porządku. Ale nie daj boże dojdzie do jakiegoś nieszczęścia, a wtedy ratownik nie wygrzebie się z problemów. Prokuratorowi tak łatwo nie będzie mógł wytłumaczyć, że miał prawo podać ten, a nie inny lek.

Proponują rozwiązanie przejściowe: mogłyby być składy mieszane, gdzie wraz z ratownikami jeździłaby pielęgniarka, która ma uprawnienia do podawania lekarstw. Ale to, jak twierdzą ratownicy, generowałoby dodatkowe koszty.

Innego zdania jest Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych, która proponuje, jak rozwiązać ten problem do czasu wydania stosowanych przepisów:

- W mojej ocenie, biorąc pod uwagę obecny stan prawny, ratownicy medyczni mogą wykonywać swoje czynności na podstawie art. 11 ust.1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym – mówi Rynkowi Aptek.

- Należy wziąć pod uwagę  zapisy uchylonego rozporządzenia, jak również umiejętności nabyte w toku kształcenia ratowników medycznych. Ponieważ zmiany dokonano (uchylenie rozporządzenia) w czasie funkcjonowania systemu PRM, można per analogiam uznać, że ratownicy dalej mają prawo wykonywać dotychczas przyjęte procedury.

Bo problemem jest uchylenie dotychczasowego rozporządzenia i brak nowego. Powstaje dziura prawna.

- Przypominam jednak, że prace nad nowym rozporządzeniem trwają. Polska Rada Ratowników Medycznych była jedną z organizacji, która nad nimi pracowała. Nowe rozporządzenie ma rozszerzać zakres medycznych czynności ratunkowych, na które środowisko ratowników medycznych bardzo czeka. Przypominam również, że to kierownik podmiotu leczniczego, który odpowiada za działania podmiotu, może w zaistniałej sytuacji określić katalog medycznych czynności ratunkowych wzorując się na uchylonym rozporządzeniu – wyjaśnia przewodnicząca PRRM.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH