Czy rzeczywiście GIF walczy ze sprzedażą pozaapteczną leków?

PRAWO

Autor: PASMI, ms/ rynekaptek.pl   12-03-2015, 08:08

Czy rzeczywiście GIF walczy ze sprzedażą pozaapteczną leków?

PASMI występuje do GIF przeciwko działaniom kontrolerów Inspekcji Farmaceutycznej, kwestionującym prawo zaopatrywania się przez sieci placówek sprzedaży pozaaptecznej w leki za pomocą własnych centrów dystrybucyjnych.


W piśmie do Zofii Ulz, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Polski Związek Producentów bez Recepty informuje, że w trakcie kontroli, organy Inspekcji Farmaceutycznej co do zasady kwestionują, zarówno wewnętrzną organizację przedsiębiorców prowadzących sieci placówek sprzedaży pozaaptecznej zaopatrywanych za pomocą centrów dystrybucyjnych, jak też prawo producentów produktów leczniczych do zaopatrywania w swoje wyroby przedsiębiorców posiadających takie magazyny.

PASMI, mając na uwadze  możliwość cofnięcia przez GIF zezwoleń na prowadzenie obrotu hurtowego hurtowniom farmaceutycznym dostarczającym produkty lecznicze podmiotom nieuprawnionym, zwrócił się do GIF o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, czy działalność magazynów (centrów dystrybucyjnych) w strukturach przedsiębiorców prowadzących sieci placówek obrotu pozaaptecznego, jest dozwolona i czy w konsekwencji przedsiębiorcy prowadzący hurtownie farmaceutyczne mogą dostarczać produkty lecznicze do takich magazynów?

Autorzy pisma twierdzą, że prowadzenie centrów dystrybucyjnych w ramach przedsiębiorstwa, zajmującego się detaliczną sprzedażą leków, jest dopuszczalne w świetle przepisów Prawa Farmaceutycznego.

PASMI uważa, że zarówno magazyny (centra dystrybucyjne), jak i sklepy detaliczne obsługiwane przez te magazyny, funkcjonują w ramach jednego przedsiębiorstwa (pod jednym nr NIP).

Już w momencie dostawy produktów leczniczych przez ich producentów lub hurtownie farmaceutyczne do takich magazynów dochodzi do dostawy tych produktów do przedsiębiorcy prowadzącego punkt(y) detalicznej sprzedaży pozaaptecznej. Od tego momentu przemieszczenie produktów leczniczych między magazynem a sklepem jest jedynie wewnętrznym przesunięciem produktów w strukturze przedsiębiorcy, a nie odrębną transakcją sprzedaży, jak twierdziły wielokrotnie — błędnie — organy Inspekcji Farmaceutycznej – argumentuje PASMI.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH