Czy zachęta "hit cenowy" w aptece jest sprzeczna z prawem?

PRAWO

Autor: OIA Kraków/ rynekaptek.pl   03-08-2015, 12:08

Czy zachęta "hit cenowy" w aptece jest sprzeczna z prawem? Pytania o reklamę aptek

Takie pytanie zadała Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, kierując je do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Krakowie.

WIF odpowiedział, że nie może udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy oznaczenie ceny leku jako HIT CENOWY w środku apteki jest niedozwoloną reklamą apteki?

"WIF wiążące stanowisko może zajmować wyłącznie w drodze decyzji administracyjnej wydawanej w indywidualnych sprawach. W takiej to decyzji następuje - na podstawie ustalonego stanu faktycznego - wkładnia obowiązujących przepisów prawa" - odpowiada WIF.

Inspekcja udzieliła też odpowiedzi na inne pytania. Stwierdziła, że "w aptece nie można sprzedawać farb do włosów Biokap, jak równnież innych farb do koloryzcaji włosów". Zgodnie ze stanowiskiem GIF, "wszystkie farby do włosów,w tym specjalistyczne farby o deklarowanym bezpieczeństwie stosowania, stanowią kosmetyki przeznaczone do upiększania, przez co nie mogą być sprzedawane w aptekach i punktach aptecznych".

WIF przypomniał też, iż kierownik apteki nie może dokonywać zakupu zarówno leków, jak i innych produktów dopuszczonych do sprzedaży w aptekach, w innych aptekach. "To dotyczy m.in. suplementów diety, wyrobów medycznych, kosmetyków. Zgodnie ze stanowiskie GIF, dokonywanie sprzedaży na podstawie faktury VAT suplementów diety, wyrobów medycznych i kosmetykow do innych podmiotów niż ludność, jest niezgodne z prawem" - pisze inspekcja.

Więcej: http://oia.krakow.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH