Dane o składce zdrowotnej w dowodzie osobistym?

PRAWO

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   08-09-2011, 07:36

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, aby jeszcze przed wyborami został rozstrzygnięty przetarg na realizatora nowych dowodów osobistych.

Jak poinformowała Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA, nowy dowód osobisty będzie się składał z warstwy graficznej i elektronicznej.
 
- To w warstwie elektronicznej znajdzie się m.in. przestrzeń na zamieszczenie danych lub aplikacji, które pozwolą na wykorzystanie dowodu osobistego jako karty ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - wyjaśnia Małgorzata Woźniak.

Jednocześnie przyznaje, że dokładny zakres danych zamieszczanych w karcie ubezpieczenia zdrowotnego, której funkcję będzie mógł pełnić nowy dowód osobisty, będzie zależał od rozwiązań prawnych przyjętych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pozostającej w gestii ministra zdrowia.

Znajdą się tam m.in. informacje o opłacanej składce zdrowotnej, historii leczenia lub przebytych operacjach. Będą też dwa rodzaje podpisu elektronicznego.

MSWiA przewiduje, że przepisy nowej ustawy o dowodach osobistych wejdą w życie 1 lipca 2013 roku. Aktualne dowody osobiste nie będą podlegały automatycznej wymianie na nowe dokumenty, dopóki nie wystąpią ku temu przesłanki, m. in. upływ terminu ważności, zmiana danych posiadacza czy uszkodzenie dokumentu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH