Decyzja sądu jest jednoznaczna: spółka ma zapłacić karę za reklamę apteki

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   04-08-2016, 08:40

Decyzja sądu jest jednoznaczna: spółka ma zapłacić karę za reklamę apteki Apteka prowadziła zakazaną prawem reklamę i musi zapłacić karę finansową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania decyzji GIF w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nakazania zaprzestania prowadzenia reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej za naruszenie zakazu reklamy.

W kwietniu 2016 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję w sprawie nakazania zaprzestania prowadzenia apteki oraz nałożenia kary pieniężnej z tytułu naruszenia zakazu reklamy działalności apteki ogólnodostępnej, poprzez rozpowszechnianie gazetki z listą cenową produktów leczniczych.

W skardze do WSA spółka wniosła o wstrzymanie wykonania tej decyzji. Uzasadniając wniosek wskazano, że "zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków w sferze praw majątkowych spółki" (VI SA/Wa 1276/16).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyjaśnił, że wniesienie skargi do sądu administracyjnego nie powoduje, co do zasady, wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu.

Jednakże po przekazaniu skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, ale tylko wówczas jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Oznacza to, że chodzi tu o taką szkodę, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia, ani też nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego.

Obowiązek uprawdopodobnienia okoliczności przemawiających za wstrzymaniem wykonania zaskarżonej decyzji obciąża wnioskodawcę. Dla wykazania, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków nie jest wystarczające samo stwierdzenie strony. Wnioskodawca musi przytoczyć istnienie konkretnych okoliczności pozwalających wywieść, że wstrzymanie wykonania aktu lub czynności jest zasadne w stosunku do niego.

"Wykonanie decyzji nakładającej na stronę obowiązek uiszczenia należności pieniężnej tylko w wyjątkowych przypadkach jest źródłem niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub powstania trudnych do odwrócenia skutków. Zapłata oznaczonej w decyzji należności ma charakter odwracalny" - zaznaczył sąd.

Dodał, że w omawianej sprawie, spółka nie przedstawiła dokumentów obrazujących jej aktualną kondycję finansową, ani dotyczących osiąganych przez nią dochodów. Brak pełnych i wiarygodnych danych uniemożliwił sądowi zweryfikowanie czy strona rzeczywiście nie dysponuje środkami uniemożliwiającymi pokrycie należności orzeczonej decyzją a co się z tym wiąże, że wykonanie decyzji wiązałoby się z wyrządzeniem skarżącej znacznej szkody lub doprowadziło do spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH