"Deklaruję współpracę we wprowadzeniu przepisów dekoncentracyjnych"

PRAWO

Autor: Sejm, LJ/ rynekaptek.pl   02-05-2016, 11:09

"Deklaruję współpracę we wprowadzeniu przepisów dekoncentracyjnych"

Poseł Waldemar Buda zwraca uwagę na "niepokojące zmiany rynku detalicznego sprzedaży leków". Zauważa, że "w szczególności systematycznie wzrasta udział w rynku tzw. aptek sieciowych".

- Wydawać by się mogło, że przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne regulują tzw. 1% dotyczący problemu koncentracji rynku. Powszechna wiedza jest jednak taka, że przepis ten przy uwzględnieniu interpretacji wynikających z orzecznictwa wskazuje, iż faktycznie jest on nieskuteczny - zauważa poseł Waldemar Buda.

Dodaje: - Przede wszystkim wynika to z tego, że przepis ten nie znajduje zastosowania w przypadku przejęcia aptek na zasadzie zakupu zorganizowanego przedsiębiorstwa. Wówczas wojewódzki inspektor nie bada w ogóle stopnia koncentracji. Zatem jedynie wystąpienie o nowe zezwolenie jest analizowane pod kątem koncentracji. W praktyce jest to przyzwolenie na omijanie prawa i powoduje niemożność jego właściwego zastosowania.

Według posła, wskazana sytuacja nieuchronnie prowadzi do systematycznego przejmowania rodzinnych aptek przez podmioty sieciowe. Poseł powołuje się tu m.in. na raport Piotra Sędłaka, dotyczący prawnego aspektu funkcjonowania przepisów antykoncentracyjnych w prawie farmaceutycznym, analizy polskich i europejskich modeli prowadzenia apteki ogólnodostępnej (pogłębionej o opis nieprawidłowości rynkowych) wraz z propozycjami kierunków nowelizacji prawa i rozwiązania głównych problemów aptekarstwa.

- Prowadzi to do braku poszanowania dla prawa, pauperyzacji aptekarzy i aptek, monopolizacji rynku, tworzenia „piramid” dostępności leków, zawyżania kwot refundacji na leki refundowane z budżetu NFZ, stosowania zakazanej przez prawo unijne pomocy publicznej dla aptek sieciowych, nadużywania konsumpcji leków OTC przez pacjentów i naruszenia niezależności zawodowej farmaceutów przez właścicieli aptek sieciowych, niebędących farmaceutami - zauważa poseł, powołując się na raport prawnika.

Waldemar Buda, pytając resort zdrowia o planowane rozwiązania, które spowodują zahamowanie powyższej praktyki, jednocześnie deklaruje "wszelką współpracę we wprowadzeniu przepisów dekoncentracyjnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH