Deloitte: remedium na niekontrolowany wywóz leków

PRAWO

Autor: Łukasz Slawatyniec, Katarzyna Kęska/ rynekaptek.pl   04-12-2014, 14:36

Deloitte: remedium na niekontrolowany wywóz leków

Sposobem na niekontrolowany eksport leków od 1 stycznia 2015 r. ma być nałożenie na hurtownie farmaceutyczne obowiązku zgłaszania Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu poza granice Polski określonych leków.

26 listopada 2014 r. do Sejmu przez posłów Platformy Obywatelskiej został skierowany projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Zgodnie z projektem, w celu ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego, GIF przysługiwać będzie prawo sprzeciwu wobec zgłoszonego zamiaru wywozu - przypominają Łukasz Sławatyniec i Katarzyna Kęska z kancelarii Deloitte Legal.

Sprzeciw ten powinien zostać wyrażony w terminie 7 dni od dnia otrzymania zgłoszenia i powinien uwzględniać:

- stopień zagrożenia braku dostępności na terytorium Polski;
- istotność danego produktu dla zdrowia publicznego;
- dostępność odpowiedników, w rozumieniu przepisów ustawy refundacyjnej.

Sprzeciw wyrażany będzie w formie decyzji administracyjnej z rygorem natychmiastowej wykonalności i będzie jednoznaczny z obowiązkiem sprzedaży produktów, których dotyczyło zgłoszenie, na terytorium Polski w ilości określonej w zgłoszeniu. Od decyzji będzie służył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W przypadku niewydania przez GIF decyzji w ustawowym terminie, projekt wprowadza domniemanie możliwości wywozu produktów, których dotyczyło zgłoszenie, jednak wyłącznie w okresie 30 dni od dnia upływu terminu na dokonanie sprzeciwu przez GIF.

Katalog produktów, co do których proponuje się prowadzenie obowiązku zgłoszenia zamiaru wywozu (tzw. czarna lista), będzie ogłaszany przez Ministra Zdrowia w drodze obwieszczenia i będzie zawierał listę produktów zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Projekt nie określa miejsca ani częstotliwości publikacji obwieszczenia. Można się spodziewać, że zmiany na liście będą następować w miarę pozyskiwania przez MZ informacji dotyczących problemów z dostępnością poszczególnych produktów na rynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH