DGP: alkohol na denaturacie zniknie ze sklepowych półek

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   01-02-2017, 13:12

DGP: alkohol na denaturacie zniknie ze sklepowych półek Dzięki znowelizowanej ustawie, zniknie zwolnienie dla spirytusu skażonego tzw. metodą węgierską

Rada Ministrów we wtorek (31 stycznia br.) przyjęła tzw. pakiet alkoholowy. Zwolniony z akcyzy ma być tylko alkohol całkowicie skażony metodami dopuszczalnymi w każdym kraju UE albo metodami określonymi w rozporządzeniu polskiego ministra finansów.

To najważniejsze skutki pakietu alkoholowego. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym trafi teraz do Sejmu - podaje DGP.

Rząd liczy na to, że nowe przepisy pomogą w walce z nielegalnym handlem odkażanym alkoholem, który jako całkowicie skażony (denaturat) trafia do Polski z innych krajów UE, zwłaszcza z Węgier.

Ten przestępczy proceder polega na tym, że do Polski sprowadzany jest spirytus całkowicie skażonego metodą węgierską, słoweńską lub estońską. Teoretycznie służy on jako składnik do kosmetyków, rozpuszczalników itp. W praktyce bardzo łatwo go odkazić i sprzedać pokątnie jako np. regionalną nalewkę, o wiele tańszą od legalnego trunku w sklepie.

W związku z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, firmy sprowadzające do Polski skażony alkohol miałyby więc nowe obowiązki. Musiałyby zarejestrować się jako podatnik akcyzy i powiadomić właściwy urząd celny o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym. Obecnie takiego obowiązku nie mają.

Urzędnicy będą mogli też na bieżąco aktualizować informacje o ilości całkowicie skażonego alkoholu, który zostanie kupiony w innym kraju UE.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH