DGP: apteki będą mogły uczestniczyć w programie Karta Dużej Rodziny

PRAWO

Autor: DGP, MM/rynekaptek.pl   29-03-2018, 09:02

DGP: apteki będą mogły uczestniczyć w programie Karta Dużej Rodziny NRA przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem z powodu decyzji Ministerstwa Zdrowia (Fot. Archiwum)

Decyzja o umożliwieniu aptekom uczestnictwa w programie Karta Dużej Rodziny już zapadła. Trwają właśnie prace nad przygotowaniem odpowiedniej nowelizacji prawa farmaceutycznego - informuje "DGP".

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny została uchwalona 5 grudnia 2014 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1832 ze zm.). Jeszcze na etapie konsultacji projektu jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii było to, czy w programie powinny uczestniczyć apteki.

Zgodnie z art. 94a ustawy – Prawo farmaceutyczne zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Przepisy zezwalają jedynie na informowanie o lokalizacji i godzinach pracy placówki. Dlatego jak mówił wiceminister zdrowia Marcin Czech, zmiana prawa w zakresie możliwości uczestnictwa aptek w programach prospołecznych będzie polegała na zasadzie negatywnego wyłączenia tych programów z definicji reklamy apteki.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny umożliwia informowanie społeczeństwa o tym, że dany przedsiębiorca uczestniczy w programie. Byłoby to więc odstępstwo od zasady zakazu reklamy aptek.

Jak dowiedziała się gazeta, decyzja o umożliwieniu aptekom uczestnictwa w programie już zapadła. Trwają właśnie prace nad przygotowaniem odpowiedniej nowelizacji prawa farmaceutycznego.

– To krok we właściwym kierunku. Pierwszy z wielu, jakie należy wykonać – komentuje dr Dobrawa Biadun, radca prawny Konfederacji Lewiatan.

Marek Tomków, wiceprezes NRA przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem z powodu decyzji Ministerstwa Zdrowia.

– Jako samorząd aptekarski nie mamy nic przeciw Karcie Dużej Rodziny. Obawiamy się jedynie, czy niektóre sieci apteczne nie zaczną obchodzić zakazu reklamy i nie wprowadzą niedopuszczalnych programów lojalnościowych. Za duże rodziny zaczną uważać singli – twierdzi wiceszef Rady.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH