DGP: kontrole w aptekach odbywają się w godzinach pracy inspekcji

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   07-02-2018, 10:08

DGP: kontrole w aptekach odbywają się w godzinach pracy inspekcji Z danych MZ wynika, że na jedną aptekę w Polsce przypada 1,78 farmaceuty (Fot. Archiwum)

Nie ma możliwości, by wszystkie apteki przestrzegały przepisów.  Wieczorami i w weekendy nie są przeprowadzane kontrole, a przedsiębiorcy o tym doskonale wiedzą - pisze "DGP.

W 11 na 16 województw nie przeprowadzono w zeszłym roku ani jednej kontroli aptek w godzinach wieczornych lub w weekendy. To przyzwolenie na łamanie prawa - pisze gazeta.

Zgodnie z art. 92 ustawy – Prawo farmaceutyczne, w godzinach, kiedy apteka jest czynna, powinien być w niej obecny farmaceuta, który spełnia warunki bycia kierownikiem apteki (m.in. ma odpowiedni staż). To oznacza, że w niemal każdej placówce musi pracować co najmniej dwóch farmaceutów. Jeśli apteka jest długo otwarta, a pracuje także w weekendy – co najmniej trzech. Brak takiej obsady może prowadzić nawet do cofnięcia zezwolenia - przypomina Dziennik.

Przytacza dane Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że na jedną aptekę w Polsce przypada 1,78 farmaceuty.

W ocenie "DGP", nie ma więc możliwości, by wszystkie przestrzegały przepisów (tym bardziej że w większych miejscowościach w niektórych placówkach pracuje po 5–6 aptekarzy). W rzeczywistości nie muszą, bo – jak ustaliła gazeta–wieczorami i w weekendy nie są przeprowadzane kontrole, a przedsiębiorcy o tym doskonale wiedzą.

"Wyrażamy swoje zaniepokojenie brakiem właściwego nadzoru ze strony niektórych Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych, w szczególności w zakresie kontroli dotyczącej zapewnienia pełnej obsady fachowego personelu w aptekach ogólnodostępnych" - napisał w komunikacie Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izy Aptekarskiej.

W celu wyjaśnienia sprawy, prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska spotkała się z GIF. Usłyszała zapewnienie, że Inspekcja przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i zweryfikuje pracę Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych w tym zakresie.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH