DIA: polskie prawo nie zezwala na przekraczanie 1 proc.

PRAWO

Autor: DIA/rynekaptek.pl   17-03-2016, 09:23

DIA: polskie prawo nie zezwala na przekraczanie 1 proc. Wyrok WSA w Warszawie wskazuje na niezgodność interpretacji możliwości przekraczania progu 1 proc.

W związku z pojawiającymi się w mediach artykułami sugerującymi możliwość zgodnego z prawem przekraczania progu 1 proc. liczby posiadanych aptek, Dolnośląska Izba Aptekarska przedstawia fragmenty uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie, które przeczy tym doniesieniom.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczy opinii wydanej w formie uchwały przez Prezydium ORA DIA w sprawie postępowania Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej prowadzonego z powodu przekroczenia przez podmiot limitu 1% aptek ogólnodostępnych na terenie województwa - pisze DIA.

Zgodnie z art. 99 ust. 3 pkt 2 Prawa farmaceutycznego zezwolenia na prowadzenie apteki nie wydaje się, jeżeli podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni albo pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów prowadzą łącznie więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych - czytamy w uzasadnieniu WSA.

Natomiast w myśl art. 37 ap ust. 1 pkt 2 Prawa farmaceutycznego organ zezwalający cofa zezwolenie w przypadku, gdy przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu - wykłada sąd.

Dalej: - Celem wprowadzenia art. 99 ust. 3 Prawa farmaceutycznego było zapobieżenie kartelizacji rynku aptecznego na terenie Polski. Przepis ten - jak to trafnie uznały organy samorządu - określa wielkość dozwolonej koncentracji na rynku aptek, ustalając wyraźne limity skupienia obrotu detalicznego produktami leczniczymi w rękach jednego przedsiębiorcy, wskazując wprost, że przekroczenie określonej liczby aptek niesie ze sobą sankcję w postaci odmowy wydania zezwolenia.

Z tezami powyższego wyroku WSA zmierzył się m.in. Jakub Misiak z kancelarii prawnej Tomasik Jaworski Sp. p., pisząc o "dogmacie 1% rzekomo potwierdzonym w wyroku tego sądu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH