DIA praktycznie o realizacji recept

PRAWO

Autor: DIA, ms/rynekaptek.pl   17-12-2014, 16:10

DIA praktycznie o realizacji recept Niedopowiedzenia w rozporządzeniach (foto: infoDENT24.pl)

Niestety często rozporządzenia w sprawie recept wymagają objaśnień. Dolnośląska Izba Aptekarska przestawia kilka praktycznych uwag pozwalających na uniknięcie błędów przez pracujących w aptece farmaceutów.

Niektóre niespójności opisuje i objaśnia wiceprezes DIA mgr farm. Irena Knabel-Krzyszowska

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich zawiera m.in.

Art. 8 ust. 2a  „W przypadku recept, o których mowa w ust. 2, na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.”

Uwaga przepis ten nie powinien być stosowany do czasu zmiany zapisu w par. 16 ust. 3„Jeżeli ilość refundowanego leku recepturowego przepisanego na recepcie przekracza ilość, o której mowa w par. 8ust. 2, osoba wydająca zmniejsza ilość leku recepturowego do tej ilości”, par. ten dopuszcza obecnie tylko podwójną ilość leku recepturowego.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kat. 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

Par. 10 ust. 1 „Recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, są realizowane nie później niż w ciągu 30 dni od daty ich wystawienia, z uwzględnieniem ust. 2.”. 

Taki zapis dopuszcza tylko realizację recepty nie później niż w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Potrzebny jest zatem w par. 10 ust. 1 dodatkowy zapis. W przypadku recept z opóźnionym terminem realizacji ważność Rp liczy się od dnia, od którego można zrealizować Rp.

DIA przypomina także, że:

Obliczanie ilości leku musi wynikać z precyzyjnego zapisu dawkowania, np. Ventolin s. doraźnie na 120 dni – jest błędne, bo nie pozwala wyliczyć liczbę wziewów na 120 dni. W takiej sytuacji wolno wydać dwa najmniejsze opakowania.

Więcej: dia.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH