Dla sądu suplement diety, udający lek, nie jest problemem

PRAWO

Autor: ms/rynekaptek.pl   12-01-2015, 08:01

Dla sądu suplement diety, udający lek, nie jest problemem Problemy z suplementem diety (foto: sxc.hu)

Firma, wprowadzając do obrotu suplement diety, próbuje sprzedawać go jako tańszy zamiennik naszego leku – uważa producent tego specyfiku. Sąd orzekł co innego.

Sprawa trafiła do sądu za sprawą jednej ze znanych  firm farmaceutycznych, która wytwarza m.in. roślinne produkty lecznicze o udokumentowanej skuteczności klinicznej i jest wytwórcą oraz podmiotem odpowiedzialnym w rozumieniu ustawy prawo farmaceutyczne produktu leczniczego (od 1933 r. wytwarzanego i wprowadzanego do obrotu w Niemczech, a od 1998 r. dostępnego w sprzedaży także w Polsce).

Lek, na kanwie którego powstał spór, jest intensywnie reklamowany w czasopismach adresowanych do pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Firma ponosi wysokie nakłady na promocję i reklamę, w tym na działania informacyjne przedstawicieli medycznych.

Producent leku pozwał spółkę prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie produkcji środków spożywczych, w tym suplementów diety. Pozwana spółka od dwóch lat intensywnie promuje swoje produkty, prowadząc kampanię reklamową skierowaną do konsumentów, lekarzy i farmaceutów, w której początkowo prezentowała suplement  jako produkty o działaniu leczniczym, porównując je do leku.

Na kongresach i konferencjach z udziałem lekarzy i farmaceutów przedstawiciele pozwanej spółki informowali, że ich produkt to tańsze odpowiedniki leku sugerując, że są produktami leczniczymi a nie suplementami diety.

W ulotkach rozdawanych lekarzom przez pozwaną spółkę znalazły się stwierdzenia, że warto stosować preparaty wspomagające o potwierdzonym, kompleksowym działaniu rozrzedzającym wydzielinę, zmniejszającym obrzęk błony śluzowej, bakteriostatycznym i barierowym dla wirusów, stymulującym odporność.

Pozwana spółka umieszczała w aptekach plakaty reklamujące produkt z hasłem sugerującym, że preparat ma działanie przeciwwirusowe, czyli jest produktem leczniczym, a nie suplementem diety. Pozwana do sądu firma rozsyłała do aptek wiadomości elektroniczne z ofertą o treści: „Bardzo polecam produkt, jest to ciekawa propozycja dla pacjentów kupujących lek firmy (tu nazwa firmy pozywającej). Nasze preparaty zawierają wysoko skondensowaną kompozycję ekstraktów roślinnych przewyższającą skład leku firmy pozywającej”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH