Dlaczego kierownik apteki musi podpisać umowę

PRAWO

Autor: HPM, LJ/rynekaptek.pl   19-09-2011, 13:53

Dlaczego kierownik apteki musi podpisać umowę

Artur Fałek wyjaśnia, dlaczego także kierownicy aptek muszą podpisać umowę na realizację recept.- Podpisanie umowy przez kierowanika ma takie znaczenie, że niezależnie od działalności gospodarczej prowadzonej przez właściciela apteki, zgodnie z Prawem Farmaceutycznym kierownik jest osobą, która odpowiada za stronę merytoryczną wszystkich czynności podejmowanych w aptece - wyjaśnia Artur Fałek, dyrektor Departametu Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

- Ten podpis gwarantuje, że kierownik zna postanowienia umowy zawartej między NFZ a właścicielem apteki. Zmiana kierownika nie powoduje konieczności zawierania nowej umowy. Wystarczy jej aneksowanie - dodaje dyrektor Fałek. W przypadku pozostałego personelu apteki, który należy zgłosić przy składaniu wniosku o zawarcie umowy z płatnikiem, prace ministerstwa nad rozporządzeniem idą w tym kierunku, by zmiana w składzie personelu nie wymagała złożenia aneksu, a jedynie zwykłe zgłoszenie.Dyrektor Fałek odniósł się również do wątpliwości, czy apteka ma obowiązek posiadać wszystkie leki i ich zamienniki.


Jego zdaniem, należy rozróżnić dwie sprawy: obowiązek zapewnienia dostępu do leków i obowiązek posiadania ich na „półce“: 

- Absolutnie aptekarze nie są zobowiązani do posiadania wszystkich leków na półce. Muszą jedynie zapewnić dostęp do nich.Potwierdził również, że brak zezwolenia na wyprzedaż leków po dotychczasowych cenach do momentu wyzbycia się zapasów z magazynu apteki jest konsekwencją przepisu o sztywnych marżach i cenach. Ponadto:


- Zapasy leków w aptekach nie są duże. Fakt, że ceny jednych leków pójdą w górę, innych w dół, przy niewielkich zapasach, jest wpisane w ryzyko prowadzenia firmy.


Więcej: http://www.infozdrowie.org
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH