Dlaczego Ministerstwo Zdrowia milczy w sprawie skutków ustawy o refundacji leków?

PRAWO

Autor: NRL/ms   12-09-2014, 14:40

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia milczy w sprawie skutków ustawy o refundacji leków?

Na takie pytanie chce uzyskać odpowiedź prezes NRL Maciej Hamankiewicz, który zwrócił się w tej sprawie o wyjaśnienia do wiceministra zdrowia Igora Radziewicza Winnickiego.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz przypomniał, że z zapytaniem o analizę skutków wprowadzenia ustawy o refundacji leków zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia po raz ostatni 2 sierpnia 2014 r. Ustawowe uregulowania zakładają wszak, iż podsumowanie skutków stosowania ustawy o refundacji leków, wyrobów medycznych i produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w myśl art. 84 tej ustawy powinno zostać opublikowane po upływie dwóch lat od wejścia w życie ustawy.

Niestety do 11 września 2014 r. NRL nie otrzymała ani zagwarantowanych ustawowo informacji, ani stosownych wyjaśnień dlaczego informacje takie nie są jeszcze udostępnione.

Prezes NRL uczula wiceministra zdrowia Igora Radziewicza Winnickiego, że opinia publiczna, środowiska lekarskie, aptekarskie i pacjenckie oczekują realizacji ustawowego obowiązku przedstawienia pełnych informacji o skutkach, w szczególności społecznych, stosowania ustawy refundacyjnej

.
***

W liście prezesa NRL do wiceministra zdrowia Igora Radziewicza - Winnickiego z kwietnia 2014 r. czytamy m.in.:
1 stycznia 2014 roku minęły dwa lata od chwili wprowadzenia ustawy refundacyjnej. Zgodnie z art. 84 ustawy, po tym okresie rząd zobowiązany został do opublikowania oceny skutków jej stosowania. Niestety, mimo upływu siedmiu miesięcy podsumowanie takie nie jest dostępne. Sytuacja taka ogranicza merytoryczną, popartą precyzyjnymi danymi i wyliczeniami MZ, ocenę ustawy. Tylko takie rzetelne przedstawienie faktów pozwoliłoby ocenić efekty ustawy refundacyjnej. Czy cel jaki sobie postawiono w uzasadnieniu do projektu ustawy: „...przekształcenie systemu refundacji...(by) państwo mogło realizować istotne cele polityki lekowej i żeby ten system... jak najlepiej odpowiadał na potrzeby społeczeństwa, w większym stopniu chroniąc pacjentów przewlekle chorych, i wszystkich tych, dla których leki były dotąd za drogie..." został osiągnięty? Czy system odpowiada na potrzeby społeczeństwa? Czy sytuacja pacjentów uległa poprawie? Wydaje się, że jednak nie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH