Długoterminowe recepty na leki to niewypał

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   03-12-2015, 12:14

Długoterminowe recepty na leki to niewypał Lekarze wolą wystawiać recepty zaocznie

Tak twierdzą lekarze. Niechętnie praktykują ordynowanie z góry na rok leków pacjentom kontynuującym leczenie. Wolą wystawiać je raz na trzy miesiące, by zbadać pacjenta. Ale są za zaocznym wystawianiem recept.

1 stycznia 2015 r. ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz postanowił zrobić prezent pacjentom. Umożliwił lekarzom wypisywanie recept na sześć miesięcy i rok. Wszystko za sprawą zmienionych przepisów wchodzących w skład pakietu antykolejkowego – przypomina Rzeczpospolita.

Lekarze niezbyt chętnie korzystają z nowych rozwiązań. Miniony rok pokazał, że wypisywanie recept w przychodniach na sześć bądź 12 miesięcy należy do rzadkości.

– Lekarz z doświadczeniem zdaje sobie sprawę, że stan zdrowia chorego może się zmienić w ciągu tygodnia, miesiąca i roku. Dlatego, choć przepisy pozwalają na wystawianie recept na okres dłuższy niż trzy miesiące, w praktyce się tego nie robi – mówi Bożena Janicka, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Wypisując receptę na rok, lekarz de facto wystawia 12 dokumentów. Na każdej recepcie zaznacza, od kiedy można ją realizować, np. od 1 stycznia danego roku.

Lekarze wskazują tylko dwie grupy chorych, u których roczne recepty są dopuszczalne. To chorzy z niedoczynnością tarczycy i osoby z wyrównanymi przez leki zaburzeniami gospodarki lipidowej.

O ile recepty roczne nie są popularne, o tyle częste jest ordynowanie recept zaocznie czy na telefon. To rozwiązanie także regulują przepisy pakietu antykolejkowego.

Korzystają z niego głównie osoby czynne zawodowo, które umawiają się z lekarzem, że będzie ona do odebrania w recepcji, a także obłożnie chorzy. Wówczas po odbiór recept przychodzi osoba upoważniona przez pacjenta.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH