Do aptekarstwa dostali się ludzie spoza zawodu farmaceutycznego. Będą zmiany?

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   01-02-2016, 15:04

Do aptekarstwa dostali się ludzie spoza zawodu farmaceutycznego. Będą zmiany? Posłanka pyta o osoby, które weszły do biznesu aptecznego, nie mając wiele wspólnego z farmacją

Skoro leków nie można traktować na równi z innymi artykułami spożywczymi, czy rząd zamierza wprowadzić ograniczenia prowadzenia aptek przez osoby i podmioty nie mające wykształcenia na poziomie magistra farmacji lub lekarza medycyny? - zapytała posłanka, Krystyna Pawłowicz.

Posłanka uzasadniała swoje pytanie informacją, że "powstanie wielkich sieci aptek jest niezgodnie z przepisami antykoncentracyjnymi zawartymi w Prawie farmaceutycznym, przez co do aptekarstwa dostali się ludzie spoza zawodu farmaceutycznego, którzy ogołocili z rynku krajowego i sprzedali za granicę większość leków ratujących życie".

Resort zdrowia odpowiada:

Przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U.2008.45.271 j.t. z późn. zm.) stanowią, że prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia od właściwego Organu, który ma prawo późniejszej kontroli podmiotu, któremu wydał przedmiotowe zezwolenie.Przepisy art. 99 ustawy Prawo farmaceutycznej dookreślają, że zezwolenia tego nie wydaje się, jeżeli podmiot ubiegający się o zezwolenie:

- prowadzi lub wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, lub zajmuje się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi lub;

- prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 % aptek ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą łącznie więcej niż 1 % aptek na terenie województwa;

- jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1 % aptek ogólnodostępnych.

Prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki posiada osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego.

Ponadto art. 99 ust. 4b ustawy Prawo farmaceutyczne stanowi, że w przypadku gdy występującym o zezwolenie na prowadzenie apteki jest lekarz lub lekarz dentysta, zezwolenie wydaje się, jeżeli występujący przedstawi oświadczenie o niewykonywaniu zawodu lekarza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.