Do wynajmu nie doszło, bo lokal był za mały

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   12-11-2015, 12:41

Do wynajmu nie doszło, bo lokal był za mały Sąd uznał winę oferujących lokal do wynajęcia

Sąd Okręgowy w Krakowie rozstrzygnął sprawę niedoszłego wynajęcia lokalu pod aptekę. Po wykonaniu prac adaptacyjnych, lokal zmniejszył się o kilka metrów. Kto miał rację w tym sporze?

W 2009 roku doszło do zawarcia umowy na wynajem lokalu, który miał mieć powierzchnię 110,91 mkw, z przeznaczeniem na prowadzenie apteki. Wynajmujący zapłacił kaucję w wysokości ponad 62,5 tys. zł, stanowiącej równowartość trzymiesięcznego czynszu.

Z uwagi na planowany przedmiot działalności, wynajmowana powierzchnia musiała spełniać szereg wymogów określonych w przepisach. Jednak właściciel lokalu nieprawidłowo obliczył powierzchnię najmu, wliczając do niej obszar głównych pionów kanalizacyjnych, które ograniczały powierzchnię o ok. 1-2 mkw.

Ostatecznie okazało się, że lokal ma w rzeczywistości 99,8 mkw, tj. ponad 10 % powierzchni mniej niż wynikało z umowy. Przedsiębiorca mający zamiar prowadzić tam aptekę stwierdził, że na tej powierzchni nie jest to możliwe, bo nie uzyska m.in. akceptacji inspekcji BHP.

Właściciel lokalu zaoferował jego powiększenie o dodatkowe 20 mkw, jednakże zaakceptowanie powyższej propozycji znacznie zwiększyłoby miesięczny czynsz i doprowadziłoby do istotnej zmiany warunków umowy.

W tej sytuacji wynajmujący odstąpił od umowy i zwrócił się o zwrot zapłaconej kaucji oraz kosztów eksploatacyjnych za 3 miesiące.

Koszt działań podjętych przez stronę powodową celem zaadaptowania lokalu pod aptekę wyniósł 3.690 zł. Ponieważ spełnienie przez pozwanych świadczenia w postaci dostarczenia lokalu o umówionej powierzchni stało się niemożliwe, dnia 17.03.2011 r. powódka odstąpiła od umowy i zwróciła się  Dalej podała strona powodowa, że po 2 miesiącach od dnia odstąpienia strony przystąpiły do negocjacji nowej umowy najmu.

Sąd rejonowy uznał, że istniała rozbieżność między umową a projektem i wynajmujący musiał o tym wiedzieć, zwłaszcza, że na etapie zawierania umowy podnoszona była kwestia przebiegu ciągów instalacyjnych i wentylacyjnych w lokalu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH