Dokumentacja elektroniczna utrudni wystawianie recept lekarzom emerytom?

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   17-12-2012, 15:02

Dokumentacja elektroniczna utrudni wystawianie recept lekarzom emerytom?

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się z apelem do Ministerstwa Zdrowia o zmianę treści art. 50 pkt 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Zmiana ma polegać na wskazaniu, iż obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej nie dotyczy dokumentacji prowadzonej w formie wykazu prowadzonego przez lekarza wystawiającego recepty dla siebie albo dla małżonka, zstępnych lub wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

W treści apelu NRL stwierdza: "Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania określony został uproszczony zakres dokumentacji medycznej wymaganej dla dokumentowania wystawiania recept przez lekarzy i lekarzy dentystów dla siebie albo dla małżonka, zstępnych lub wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa. Istotą przedmiotowej zmiany było ułatwienie lekarzom i lekarzom dentystom wystawiania recept dla siebie i osób najbliższych poprzez wprowadzenie mniej rygorystycznych wymogów w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej".

W piśmie skierowanym do resortu zdrowia czytamy "możliwość prowadzenia uproszczonej dokumentacji medycznej jest szczególnie istotna dla lekarzy i lekarzy dentystów emerytów, którzy wystawiają recepty wyłącznie dla siebie i osób najbliższych".

Zdaniem NRL "wejście w życie z dniem 1 sierpnia 2014 r. obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej będzie stanowiło technologiczną barierę niemożliwą do pokonania dla wielu lekarzy i lekarzy dentystów emerytów, uniemożliwiając tym osobom wystawianie recept dla siebie i osób najbliższych".

Dlatego samorząd lekarski domaga się zmiany art. 50 pkt 1 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, "która umożliwiłaby lekarzom i lekarzom dentystom realne korzystanie z rozwiązań przewidzianych w rozdziale 5a rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.”

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH