Donald Tusk: minister zdrowia zostanie na stanowisku

PRAWO

Autor: DM/rynekaptek.pl   26-05-2011, 13:25

Premier Donald Tusk podczas sejmowej debaty nad odwołaniem minister zdrowia chwalił Ewę Kopacz m.in. za skuteczne przeciwstawienie się interesom firm farmaceutycznych w przypadku odmowy zakupu szczepionek przeciwko grypie A/H1N1, podczas gdy inne państwa Europy zdecydowały się na ten krok.

Premier pozytywnie ocenił pracę minister Kopacz. Przypominał, że minister kontynuuje niektóre z rozwiązań proponowanych przez prof. Zbigniewa Religę. - Argumenty PiS są nieprawdziwe - mówił premier.

Poseł Bolesław Piecha (PiS) podkreślał, że ministerialna ustawa o działalności leczniczej stwarza zagrożenie sprywatyzowania ochrony zdrowia w Polsce. Według niego wszystkie szpitale będą w przyszłości nastawione na zysk, ponieważ nie zabezpieczono ich działalności w formie publicznej.

- Już dziś samorządy, które są właścicielami szpitali, szukają inwestorów prywatnych - przekonywał Bolesław Piecha. Jego zdaniem prywatyzacja szpitali spowoduje wydłużenie się i tak długich kolejek do świadczeń medycznych i pogorszenie jakości usług medycznych. Spowoduje także selekcję pacjentów na rentownych i nierentownych.

Donald Tusk stwierdził, że argumenty posła Piechy są nieprawdziwe. Przypomniał, że w czasie, gdy PiS tworzyło rząd, doprowadziło do dramatycznego niezadowolenia lekarzy, pielęgniarek i pacjentów.

- W 2007 r. kondycja zawodów lekarskich i szpitali była bardzo zła. Transplantologia legła w gruzach i wielu ludzi straciło szansę na życie - mówił Donald Tusk.

Premier podkreślił, że minister zdrowia kontynuuje część rozwiązań, które zaproponował jeszcze prof. Zbigniew Religa. Przypomniał, że pierwsze przekształcenia szpitali przeprowadzali także samorządowcy związani z PiS. Teraz partia ta stanowczo się temu przeciwstawia.

- Opozycja namawiała minister do zakupu, jak się później okazało, niepotrzebnych szczepionek i stawała po stronie firm farmaceutycznych - stwierdził Donald Tusk.

Według niego nikt rozsądny nie może powiedzieć, że kondycja służby zdrowia jest idealna, jednak ocenie podlega nie to czy jest idealnie, ale to co minister robi, aby  było lepiej w przyszłości.

- Minister Kopacz będzie dalej zajmowała się ochroną zdrowia, ponieważ dobrze spełnia swoje obowiązki - stwierdził Donald Tusk.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH