Dopalacze: miliony kar, których nie ma jak egzekować

PRAWO

Autor: rzeszow.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   10-08-2015, 12:28

Dopalacze: miliony kar, których nie ma jak egzekować

Ani złotówki nie wyegzekwowano z kar nałożonych na handlarzy dopalaczami na Podkarpaciu. Firmy skutecznie uciekają przed komornikami. Niektóre sprawy ciągną się od 2010 roku.

- Nic się nie udało wyegzekwować, a niektóre sprawy prowadzimy od 2010 r. - przyznaje Katarzyna Siekierzyńska-Zapała, szefowa podkarpackiego sanepidu.

Od 1 lipca obowiązuje nowe prawo, które dopalacze traktuje tak samo jak narkotyki. Za ich posiadanie grozi do trzech lat więzienia, a za handel - nawet 12 lat. Ale żeby prokuratura postawiła komuś zarzuty, musi wykazać, że w dopalaczach są substancje na liście zakazanych. Gdy to nie pomaga, prokuratura wszczyna śledztwa pod kątem wprowadzenia do obrotu substancji, które są groźne dla zdrowia i życia ludzi.

W całym kraju prowadzone są obecnie 234 "dopalaczowe śledztwa". W całym kraju sanepid nałożył już kary na kwotę 14 mln zł i nie słychać, by cokolwiek udało się wyegzekwować. Kary, które nałożył podkarpacki sanepid, wynoszą już ponad 2 mln zł. Ani złotówka nie została ściągnięta.

W ciągu ostatnich trzech lat rośnie liczba spraw prowadzonych przez sanepid wymierzonych w sprzedawców dopalaczy. W 2013 r. było ich 280, rok później - 406, a w tym roku takich postępowań jest już 437. Za wzrostem spraw rośnie także liczba odwołań i zażaleń, które torpedują nałożenie kar, a potem ich wyegzekwowanie. W 2013 r. sprzedawcy dopalaczy złożyli 79 odwołań, w tym roku - 187.

- Jest problem z wyegzekwowaniem kar. W jeden dzień sklep nazywa się Hindu Point, na drugi dzień zmienia nazwę, a za dwa tygodnie prowadzi go już inna spółka - mówi Katarzyna Siekierzyńska-Zapała.

Więcej: http://rzeszow.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE