Dostawa towaru przez kuriera a rozliczenie VAT

PRAWO

Autor: podatki.biz/ rynekaptek.pl   06-07-2015, 12:59

Dostawa towaru przez kuriera a rozliczenie VAT Pytania podatkowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację indywidualną ws. VAT na pytanie przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu kilku aptek stacjonarnych oraz apteki internetowej.

Według opisu sprawy, w aptece internetowej sprzedawane są leki bez recepty oraz kosmetyki i artykuły toaletowe. Zamówione na stronie internetowej produkty są dostarczane do klienta poprzez firmę kurierską. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. Spółka ma regulamin sprzedaży, który nie określa jednak momentu dokonania dostawy w przypadku dostarczania zakupionego towaru poprzez kuriera. 

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży na rzecz innych podatników, ale tylko na ich użytek, nie do dalszej odsprzedaży. Wnioskodawca wystawia fakturę tylko w przypadku, gdy klient (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) o to poprosi. W każdym przypadku jest natomiast wystawiany paragon fiskalny. W przypadku wystawienia faktury paragon jest dołączany do kopii faktury, która pozostaje u wnioskodawcy.

Podatnik zadał pytanie jaką datę, dostawy należy przyjąć na fakturze w przypadku dostawy towaru przez kuriera oraz w którym dniu należy zafiskalizować sprzedaż na rzecz osoby fizycznej w przypadku dostawy towaru przez kuriera?

Jak ocenia szef łódzkiej skarbówki, pytanie numer 1 obejmuje swym zakresem dostawy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rolników ryczałtowych, nabywców będących podatnikami, nabywców niebędących podatnikami. Płatność za towar następuje przed wydaniem przesyłki kurierowi lub w momencie dostarczenia przesyłki nabywcy. Klient w momencie dokonania zakupu określa moment zapłaty. Klient wybiera sposób zapłaty w momencie dokonywania zakupu, przy czym może to być płatność gotówką przy odbiorze lub przelewem bankowym. Firma kurierska dokonuje przelewu na rachunek bankowy. Płatności są dokonywane zbiorczo co kilka dni (np. co trzy dni). Pytanie numer 1 obejmuje swym zakresem obie formy płatności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH