Dostawy deficytowych leków dla podmiotów z 1 proc. obrotów

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   03-02-2015, 15:00

Dostawy deficytowych leków dla podmiotów z 1 proc. obrotów

Obowiązek dostaw deficytowych leków do przedsiębiorców, którzy mogą wykazać się obrotem rynkowym na poziomie 1 procenta - taka jest jedna z propozycji uczestników dyskusji na temat nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Sejmowa podkomisja zdrowia zaczęła prace w oparciu o osiągnięty dzień wcześniej (2 lutego) kompromis środowisk. Kompromis, który - jak ocenił wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki - polega na tym, że wszyscy są równie niezadowoleni kiedy odchodzą od stołu.

- Na tym spotkaniu ustalono, że celem przepisu ma być to, by podmiot odpowiedzialny nie mógł odmówić sprzedaży hurtowni albo grupie hurtowni, która może wykazać się za poprzedni rok obrotowy co najmniej 1 procentem obrotu - mówił wiceminister zdrowia.

Pojawiły się pytania dotyczące funkcjonalności tego przepisu oraz zgodności z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Przepis oznacza bowiem wykluczenie z dostaw podmiotów nowo wchodzących na rynek.

- Obecnie wytwórcy i podmioty odpowiedzialne mają całkowitą swobodę zawierania umów i mogą dowolnie wybierać kontrahentów. W ramach kompromisu, podmioty te zgodziły się zwiększyć swoją aktywność biznesową wobec większej liczby podmiotów w zakresie sprzedaży leków objętych zagrożeniem wywozu - dodał Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

Jego zdaniem, nie będzie problemu z uzyskaniem wiarygodnej informacji w zakresie uzyskiwanego obrotu. - Dzięki zintegrowanemu systemowi monitorowania obrotu lekami będzie możliwe wskazanie tych podmiotów. Możemy zastanowić się nad skróceniem terminu z poprzedniego roku obrotowego do ostatnich 1 lub 3 miesięcy.

Dyrektor Falek podkreślał możliwość tworzenia grup zakupowych hurtowni, które mają ułamek tego jednego procenta. Obecnie bowiem 16 z 700 hurtowni ma 96,6 proc. rynku hurtowego w Polsce. To oznacza, że setki podmiotów mają niewielki udział w rynku.

W trakcie dyskusji Naczelna Rada Aptekarska postulowała, by omawiany obowiązek dostaw do hurtowni dotyczył nie tylko wybranych leków zagrożonych wywozem, ale wszystkich leków refundowanych. Zdaniem resortu, to rozwiązanie wykracza poza osiągnięty dotychczas kompromis.

Procedowanie tego przepisu zostało odłożone do czasu przygotowania opinii prawnej przez Biuro Analiz Sejmowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH