Dr Maciej Krzanowski: 65 godzin kursu dla pielęgniarek to za mało

PRAWO

Autor: Maciej Krzanowski/ rynekaptek.pl   21-01-2016, 08:30

Dr Maciej Krzanowski: 65 godzin kursu dla pielęgniarek to za mało Pielęgniarki zdobywają uprawnienia do przepisywania recept. Środowisko lekarskie ocenia to negatywnie

Kurs dla pielęgniarek dotyczący przepisywania recept trwa 65 godzin. Dla porównania, na  szkolenie nt. szczepień ochronnych przewidziano 80 godzin, na kurs „badanie spirometryczne” - 86 godzin - zauważa dr Maciej Krzanowski.

Od 1 stycznia br. pielęgniarki mogą wystawiać recepty na niektóre leki. Warunkiem jest ukończenie stosownego kursu. Czy jego program gwarantuje przygotowanie do tego zadania? Krytycznie w tej sprawie wypowiada się w swoim komentarzu kardiolog dr Maciej Krzanowski, autor książki "Primum non nocere, czyli jak leczyć lekami refundowanymi".

Jestem wielkim zwolennikiem idei włączenia stosownie wyszkolonych pielęgniarek i położnych do procesu ordynowania leków. Ale nie w zakresie przewidzianym przez obowiązującą ustawę, jeśli program szkolenia dający to prawo ma być taki, jaki ustalono.

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zatwierdziło w listopadzie ub.r. program kursu dającego posiadającym dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia pielęgniarstwa lub położnictwa oraz osobom z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwo lub położnictwo, prawo do ordynowania leków.

Są już pierwsze absolwentki. Warunkiem jest ukończenie 65 (!) godzin trwającego kursu. Przy czym od tych 65 należy jeszcze odjąć 18 na „wyroby medyczne i środki spożywcze”, 9 na „zasady i tryb wystawiania recept”, 5 na „aspekty prawne i odpowiedzialność zawodowa”.

Na medycynę zostają 33 godziny. Już te proporcje - 9 godzin na formalności, a 33 na wiedzę potrzebną do uprawiania jednego z najbardziej odpowiedzialnych zawodów - budzą zdumienie. No nie chce się wierzyć. Nawet, gdy dotyczy to osób, które pewien zawodowy kontakt z medycyną już miały.

Przytoczę dla porównania, że jest wśród kursów organizowanych przez Centrum, też dla pielęgniarek, szkolenie nt. szczepień ochronnych i przewidziano na nie 80 godzin, na kurs „badanie spirometryczne” - 86 godzin. Działające do 1958 roku szkoły felczerskie kształciły 3 lata, były oparte o duże szpitale i ich absolwent może leczyć „pod nadzorem lub przy współpracy z lekarzem” (Ustawa o zawodzie felczera).

Nie przewidziano podobnych ograniczeń dla absolwentek wspomnianego kursu, będą w zakresie leczenia (a więc i diagnostyki) całkowicie samodzielne. Ogranicza je jedynie wykaz leków (nader skromny), które mogą ordynować. Ale jego istnienie czyni sytuację jeszcze bardziej ryzykowną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH