Dwa charaktery pisma? Recepta będzie nieważna

PRAWO

Autor: bydgoszcz.gazeta.pl/rynekaptek.pl   02-08-2011, 14:44

Recepty wypełnione dwoma charakterami pisma nie będą refundowane - ogłosił NFZ na stronach Bydgoskiej Izby lekarskiej. Problem w tym, że w przychodniach zazwyczaj pielęgniarka wypełnia nagłówek recepty z danymi adresowymi pacjenta, a lekarz resztę.

W przypadku zrealizowania takiej recepty, NFZ może odmówić refundacji. Z kolei gdy apteka jej nie przyjmie, poszkodowany będzie pacjent, który musi wrócić do gabinetu i poprosić lekarza o tzw. autoryzację recepty, czyli przystawienie pieczątki w miejscu, gdzie widnieje inny charakter pisma. Jednak co wówczas, jeśli pacjent nie dostanie się ponownie do tego samego specjalisty?

- Możemy mu jedynie zaproponować pełną odpłatność za lek - mówi Piotr Chwiałkowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, izby aptekarskiej i dodaje: - Chory nie wie, jak powinna być wypisana recepta, więc nie zwróci lekarzowi uwagi, gdy ten o czymś zapomni lub na recepcie znajdą się nieścisłości. Ten przepis po prostu uderza w pacjenta.

Komunikat NFZ w sprawie wypisywania recept został opublikowany na stronie Bydgoskiej Izby Lekarskiej. - Chcieliśmy przypomnieć lekarzom o ich obowiązkach - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka NFZ w Bydgoszczy i podkreśla: - Recepta jest dokumentem, który może wypełniać tylko lekarz. I tylko on jest za nią odpowiedzialny. Nikt inny nie powinien tam nic dopisywać. Nawet daty. W przypadku osób przewlekle chorych, którym lekarz wypisuje recepty na trzy miesiące, każdą z nich powinien opatrzyć datą realizacji.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH