Dyrektywa tytoniowa: Polska będzie w awangardzie?

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-02-2016, 11:01

Dyrektywa tytoniowa: Polska będzie w awangardzie?

Intensywnie pracujemy, aby nie tylko wdrożyć do maja dyrektywę antytytoniową, ale nawet nieco ją poszerzyć - powiedział w czwartek (18 lutego) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challanges Congress).

O aktywność Polski w tej kwestii apelował komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE Vytenis Andriukaitis.

- To bardzo ważna sprawa. Bardzo się cieszę, że dyrektywa wejdzie w życie w maju bieżącego roku. Myślę, że Polska będzie bardzo aktywna w tej kwestii. Naszym celem powinno być ograniczenie palenia, naszą ambicją jest coraz mniejsza ilość palących. Mamy narzędzie, by tak się działo, powinniśmy je rozwijać i wdrożyć - powiedział komisarz Andriukaitis podczas konferencji prasowej w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Dyrektywa, która została przyjęta przez Parlament Europejski w lutym 2014 r., dąży do ograniczenia liczby palaczy. Przewiduje ona m.in. eliminację papierosów z dodatkami smakowymi, czy zwiększenie ostrzeżeń przed skutkami nałogu na paczkach.

- Chciałbym zapewnić, że bardzo intensywnie pracujemy, aby nie tylko wdrożyć do maja dyrektywę antytytoniową w Polsce, ale nawet nieco ją poszerzyć. W resorcie zdrowia nie mamy żadnych wątpliwości, że takim obszarem, który powinien być również objęty polskimi przepisami antytytoniowymi, które zresztą bardzo podobnie wyglądają w wielu innych krajach - np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i wielu innych krajach - jest objęcie tymi ograniczeniami dotyczącymi papierosów także e-papierosów. Nie ma żadnej wątpliwości, że stawiamy na zdrowie publiczne - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Dodał, że dobrze, żeby Polska była w awangardzie, a nie ariergardzie całej stawki.

Komisarz Andriukaitis przypomniał, że dyrektywa "daje szereg możliwości", ale także pozwala państwom członkowskim na rozszerzenie tego wachlarza.

- Tak jak w Polsce usłyszeliśmy od pana ministra, że będą wprowadzone rozwiązania dotyczące ograniczenia sprzedaży i ograniczenia wykorzystania papierosów elektronicznych - powiedział.

Wyraził ubolewanie, że mieszkańcy Unii Europejskiej są - jak to określił - czempionami, jeśli chodzi o palenie wyrobów tytoniowych.

- Palimy więcej niż Amerykanie, Kanadyjczycy czy Australijczycy, natomiast najbardziej niepokojące jest to, że po papierosa sięgają coraz młodsze osoby i to właśnie jest dla nas sygnałem bardzo niepokojącym - podkreślił.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH