Dystrybutorzy leków mogą stracić nawet dziesiątki milionów złotych

PRAWO

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   14-03-2017, 15:08

Dystrybutorzy leków mogą stracić nawet dziesiątki milionów złotych interpelacja ws. kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego

Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15 w interpelacji do ministra zdrowia staje w obronie dystrybutorów leków twierdząc, że nowe zasady klasyfikacji produktów leczniczych, dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego, mogą doprowadzić do bankructwa kilkudziesięciu działających na tym obszarze podmiotów.

Interpelacja dotyczy projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

Jak wskazuje poseł, w ostatnim czasie otrzymał pismo wyrażające niezadowolenie środowisk związanych z dystrybucją leków odnośnie do proponowanego projektu rozporządzenia. Jak podniesiono w piśmie, w rozporządzeniu wydanym przez Pana Ministra całkowicie pominięto podmioty odpowiedzialne za dystrybucję tych produktów.

„Zdaniem przedstawicieli środowisk sprzedaż, która dokonywana jest przez dystrybutorów leków, w znacznej części różni się od sprzedaży leków prowadzonej przez hurtownie farmaceutyczne, które trudnią się zaopatrywaniem w leki. Dystrybutorzy zajmują się sprzedażą leków jedynie w kanale pozaaptecznym i nie mają możliwości zbycia swojego asortymentu do aptek. Dodatkowo wiele z leków dostępnych w kanale pozaaptecznym, nie występuje na rynku aptecznym” – pisze Jarosław Sachajko.

Jego zdaniem, wejście w życie rozporządzenia w proponowanym kształcie może w niedługim czasie spowodować bankructwo kilkudziesięciu działających na tym obszarze podmiotów: - Znamiennym jest fakt, iż część z obecnie działających na rynku dystrybutorów leków, chcąc rozwinąć swoją działalność, skorzystało z programu firmowanego przez Ministerstwo Zdrowia mającego na celu przystosowanie firmy do zasad „Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej” z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2015 r. W przypadku gdy obecne zapisy wejdą w życie, dystrybutorom leków pozostanie jedynie miesiąc na dostosowanie swojej działalności do wymogów określonych w rozporządzeniu.

Poseł podkreśla, iż z uwagi na specyfikę takiej działalności dystrybutorzy zazwyczaj posiadają zapasy leków na kolejne kilka miesięcy swojej działalności. W związku z tym nie będą oni mieli możliwości wyprzedania ewentualnych zapasów leków w ciągu zaledwie miesiąca czasu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH