Dystrybutorzy też chcą roku na wyprzedanie towaru

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   22-02-2017, 11:45

Dystrybutorzy też chcą roku na wyprzedanie towaru W przypadku, gdyby ministerstwo przyjęło projekt rozporządzenia w obecnym kształcie, może to doprowadzić do konieczności utylizacji towarów

Spółka Merkury S.A., zajmująca się dystrybucją leków na rynku pozaaptecznym, poprzez posła, wnosi o wprowadzenie co najmniej 12-miesięcznego okresu przejściowego na wyprzedaż zgromadzonych zapasów leków.

Poseł Dariusz Piontkowski zwrócił się w interpelacji do ministra zdrowia z pytaniem o możliwość zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych (projekt rozporządzenia z 30 grudnia 2016 roku).

Do posła z kolei zwrócił się prezes spółki Merkury S.A., która zajmuje się dystrybucją leków na rynku pozaaptecznym na terenie całej Polski.

Prezes spółki zwraca uwagę na - jego zdaniem - niekorzystne dla dystrybutorów leków na rynku pozaaptecznym skutki wprowadzenia zmiany.

Projekt zakłada między innymi, że do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego nie mogą być dopuszczone produkty, których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

Określa także, iż placówki obrotu pozaaptecznego i punkty apteczne, a zatem placówki w obrocie detalicznym, mogą przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, prowadzić obrót detaliczny lekami, jeżeli zostały one nabyte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzydziestu dni od dnia ogłoszenia.

Zdaniem prezesa spółki, będącej dystrybutorem leków na rynku pozaaptecznym, powyższe zapisy projektu rozporządzenia pozwalają na płynne zmiany w działalności sieci detalicznej, natomiast nie biorą pod uwagę skutków wprowadzenia nowelizacji dla dystrybutorów produktów leczniczych w obrocie pozaaptecznym. Takie firmy nie są hurtowniami farmaceutycznymi i nie mogą sprzedać swych zapasów np. do "punktów sprzedaży aptecznej".

- W przypadku, gdyby ministerstwo przyjęło projekt rozporządzenia w obecnym kształcie, może to doprowadzić do konieczności utylizacji towarów. W projekcie, podobnie jak w przypadku sieci detalicznych, tak i dystrybutorom na rynku pozaaptecznym powinien być określony 12-miesięczny okres przejściowy na dostosowanie się do proponowanych rozwiązań - uważa szef spółki.

Stąd pytanie do ministra: czy możliwe jest wprowadzenie do projektu wymienionego wyżej rozporządzenia, co najmniej 12-miesięcznego, okresu przejściowego, podobnie jak w handlu detalicznym, w którym to okresie dystrybutorzy leków na rynku pozaaptecznym mieliby czas na wyprzedanie zgromadzonych zapasów?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH