Dyżur nocny apteki jest obowiązkiem - dlaczego wynagrodzenie nie?

PRAWO

Autor: Łukasz Gibała/rynekaptek.pl   11-12-2014, 17:28

Dyżur nocny apteki jest obowiązkiem - dlaczego wynagrodzenie nie? Łukasz Gibała pyta MZ o pieniądze na nocne i świąteczne dyżury aptek (fot. gibala.pl)

Prowadzenie aptek w godzinach nocnych jest obowiązkiem powierzonym podmiotom prywatnym przez władzę publiczną, a co za tym idzie, naturalne jest oczekiwanie aptekarzy, by państwo wyasygnowało odpowiednie środki finansowe na jego realizację – uważa Łukasz Gibała, poseł niezrzeszony.

Czy resort zdrowia podejmie prace legislacyjne służące dodaniu do Prawa farmaceutycznego przepisów gwarantujących, iż państwo będzie partycypować w kosztach dyżurów aptek w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne?

Regularnie otrzymuję sygnały od farmaceutów, którzy podnoszą, iż z rynkowego punktu widzenia prowadzenie aptek w godzinach nocnych i w dni świąteczne w wielu przypadkach, zwłaszcza w mniejszych miastach, wiąże się ze stratą finansową ich właścicieli. Aptekarze muszą opłacić koszty wynagrodzenia pracowników znacznie przekraczające zysk ze sprzedaży leków.

Już w 2013 r. resort zdrowia stwierdził, iż państwo nie zamierza wyasygnować środków na dofinansowanie działalności aptek w porze nocnej i w dni świąteczne. Linia argumentacyjna zawarta w wystąpieniu przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia obciążona była dyskwalifikującymi wadami.

Minister Igor Radziewicz-Winnicki zwrócił uwagę, iż właściciele aptek prowadzą działalność podlegającą przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co oznacza, iż jest ona "dobrowolna" i "prowadzona na własny rachunek". Przedstawiciel resortu zdrowia uznał, iż nie ma żadnych powodów, dla których działalność o charakterze komercyjnym miałaby uzyskać wsparcie ze strony budżetu państwa.

Zgadzam się z tezą, że prowadzenie apteki, co do zasady, jest działalnością nastawioną na zysk. Jednak nocne dyżury aptekarzy nie wynikają z dokonanego przez nich rachunku ekonomicznego, lecz z wymogów aktów prawa miejscowego podjętych w oparciu o ustawę – Prawo farmaceutyczne.

Z łatwością można się domyślić, iż gdyby taki wymóg prawny nie istniał, to apteki w wielu przypadkach nie podejmowałyby dyżurów nocnych, które często generują dla nich wyłącznie straty finansowe. Jest więc ewidentne, iż obowiązek prowadzenia aptek w godzinach nocnych jest obowiązkiem powierzonym podmiotom prywatnym przez władzę publiczną, a co za tym idzie naturalne jest oczekiwanie samorządu zawodowego aptekarzy, by wraz z przekazaniem wspomnianego obowiązku państwo wyasygnowało odpowiednie środki finansowe na jego realizację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH