Dyżury aptek: mogą zasięgnąć opinii, ale nie muszą

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   06-02-2018, 13:39

Dyżury aptek: mogą zasięgnąć opinii, ale nie muszą Prawo przewiduje jedynie zasięgnięcie opinii wójtów gmin z terenu powiatu (Fot. Archiwum)

Rada powiatu może skorzystać z konsultacji i uwzględnić stanowisko właścicieli aptek, jednak nie jest to wymagane - wskazał w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odnosząc się do prawa określającego godziny otwarcia aptek.

Wobec podejmowania uchwał przez radę powiatu w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych, z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że zaopiniowanie projektu uchwały ustalającej rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych nie jest konieczne - wskazuje "DGP", przywołując orzecznictwo.

Procedura podejmowania tego aktu określona w art. 94 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, przewiduje jedynie zasięgnięcie opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego.

Pogląd ten wyrażono m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 października 2017 r.

Sąd wyraźnie stwierdził, że procedura z art. 94 ust. 2 p.f. nie przewiduje, aby uchwałodawca musiał się zwracać o opinię do przedsiębiorców i farmaceutów. Zdaniem sądu rada powiatu może skorzystać z konsultacji i uwzględnić stanowisko właścicieli aptek, jednak nie jest to wymagane.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH