Dyżury aptek muszą być ustalane z ich właścicielami

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   13-10-2015, 13:17

Dyżury aptek muszą być ustalane z ich właścicielami Izba w Łodzi negatywnie ocenia pomysł radnych, by wszystkie apteki pracowały całodobowo

Łódzka Okręgowa Izba Aptekarska negatywnie zaopiniowała projekt uchwały dotyczący dyżurów aptek w powiecie sieradzkim. Radni chcieli, by wszystkie apteki funkcjonowały całodobowo.

Radni Powiatu Sieradzkiego przygotowali we wrześniu 2015 roku projekt uchwały w sprawie rozkładu godzin pracy aptek na 2016 rok.

Z projektu wynika, że na terenie Sieradza funkcjonuje 20 aptek ogólnodostępnych i kolejnych 19 na terenie powiatu. Według zamysłu radnych, wszystkie apteki miałyby pełnić dyżury całodobowe.

Zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne, rozkład godzin aptek ogólnodostępnych na danym terenie ustala zarząd powiatu po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu oraz opinii właściwej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Projekt zatem został wysłany do OIA w Łodzi, z prośbą o jego zaopiniowanie.

Jak informuje nas prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi, Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, Izba negatywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Sieradzkiego w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych z terenu powiatu sieradzkiego na rok 2016.

- Celem dyżurów jest zapewnienie dostępności do leków. Harmonogram dyżurów powinien być dostosowany do rzeczywistych potrzeb. Pomysł sieradzki, by wszystkie apteki pracowały non stop nie ma odniesienia do potrzeb ludności, którymi radni powinni się kierować - zauważa prezes Elżbieta Piotrowska – Rutkowska.

Dodaje: - OIA w Łodzi domaga się wprowadzenia rozkładu pracy aptek zgodnego z czasem otwarcia aptek, ustalonym przez właścicieli aptek, zaś w kwestii dyżurów w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy wnosi o przyjęcie regulacji, iż dyżury aptek pełnione będą w aptekach , które zawarły umowy cywilnoprawne z właściwym samorządem gminnym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE