Dyżury aptek: wadliwa uchwała uznana za nieważną

PRAWO

Autor: orzeczenia/ rynekaptek.pl   21-12-2016, 08:01

Dyżury aptek: wadliwa uchwała uznana za nieważną WSA uznał uchwałę rady powiatu za wadliwą

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały rady powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Pleszewskiego w 2016 roku. Sąd obarczył też powiat kosztami postępowania.

Sprawa zaczęła się tak: Starosta Pleszewski w październiku 2015 r. zwrócił się do burmistrzów miast i wójtów gmin powiatu oraz Okręgowej Rady Aptekarskiej w Kaliszu o opinię w sprawie projektu uchwały dotyczącej ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Pleszewskiego w 2016 roku.

Władze samorządowe pozytywnie zaopiniowały projekt proponowanej uchwały. Z kolei Okręgowa Rada Aptekarska w Kaliszu odniosła się do niego negatywnie. ORA w Kaliszu wskazała, że projektowana uchwała:

– nie uwzględnia kadrowych możliwości pełnienia dyżurów przez apteki (w niektórych aptekach pracuje tylko jeden mgr farmacji, a musi być zawsze obecny w trakcie pracy apteki),

– nie wskazuje, dlaczego wydłuża się czas pracy aptek w porównania do poprzednich godzin dyżurów,

– wydłużenie godzin pracy nie ma uzasadnienia w faktycznych potrzebach ludności,

– wydłużenia godzin pracy nie uzasadnia także przeprowadzony "pilotaż", gdzie w okresie 12 - 25 września 2015 r. 2 apteki świadczyły usługi do godziny 24:00. Do jednej przyszły 3 osoby dokonując zakupu preparatów dostępnych bez recepty,

– zagrożenie życia nie uzasadnia wydłużenia czasu pracy aptek, ponieważ osoba, której życie jest zagrożone udaje się do szpitalnego oddziału ratunkowego, a nie do apteki.

Negocjacje bez efektu
W ocenie ORA w Kaliszu przyczynami, dla których dyżurowanie aptek jest niewykonalne to niewystarczające, kosztowne zatrudnienie koniecznych w czasie trwania dyżurów farmaceutów. Możliwe naruszanie ustalonego Kodeksem pracy czasu pracy. Ponadto wskazano na koszt mediów (dostawa wody, odprowadzanie ścieków, energia elektryczna), dodatkowe wynagrodzenie za świadczoną pracę dla pracowników i inne koszty rzeczowe, przekraczające znacznie zyski w trakcie dyżurów.

W ocenie ORA w Kaliszu dyżury powinny świadczyć apteki zainteresowane, mające możliwości kadrowe, na podstawie umów cywilnych z Zarządem Powiatu. Ponadto wskazano, że nieporozumieniem jest zawarta w projekcie uchwały propozycja rozpoczęcia pełnienia dyżuru przez kolejne apteki od godziny 21:00, będącej godziną zakończenia pracy przez jedną z aptek. Apteki kończące pracę wcześniej, niż ta jedna wskazana będą zmuszone ponownie otwierać placówki, stwarzając tym samym dodatkowe utrudnienia właścicielom i zatrudnionym pracownikom.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH