Działoszyn: upór wojewody ws. nocnych dyżurów aptek

PRAWO

Autor: Kulisy Powiatu/ rynekaptek.pl   09-12-2015, 10:23

Działoszyn: upór wojewody ws. nocnych dyżurów aptek Działoszyn to kolejne miejsce na mapie, gdzie jest spór o nocne dyżury aptek

Zaostrza się spór między samorządem powiatu pajęczańskiego i działoszyńskimi aptekarzami. Samorząd twierdzi, że musi włączyć apteki do harmonogramu nocnych i świątecznych dyżurów, bo w przeciwnym razie nadzór wojewody uchyli uchwałę rady.

Dotąd nocne dyżury pełniły placówki w sąsiednim Pajęcznie, całodobową opiekę lekarską świadczą pajęczańskie placówki medyczne. W dni wolne od pracy apteki w Działoszynie otwarte były od godz. 10 do 16 - opisują Kulisy Powiatu.

Problem z dyżurami pojawił się w marcu, kiedy otwarto nową aptekę, co wiązało się z koniecznością nowelizacji uchwały rady powiatu o harmonogramie pracy aptek. Nadzór wojewody uznał, że ta została podjęta z naruszeniem obowiązującego prawa, bo nie było w niej ujętych nocnych dyżurów działoszyńskich aptek.

Aptekarze zaskarżyli tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uważając, że dyżury świąteczne - a tym bardziej nocne - nie są nikomu potrzebne, a generują dodatkowe koszty, których nikt im nie rekompensuje.

WSA nie rozstrzygnął jeszcze pozwu aptekarzy z Działoszyna. Dopóki nie ma orzeczenia WSA, samorząd powiatowy kieruje się przyjętą uchwałą, ale przyznaje, że racji działoszyńskich aptekarzy protestujących przeciwko świąteczno-nocnym dyżurom też nie można pomijać.

Władze powiatu podkreślają, że dyżury powodują konieczność zatrudnienia dodatkowych magistrów farmacji, co oczywiście generuje koszty. Nie mówiąc już o tym, że na rynku pracy nie ma nadmiaru farmaceutów.  Nie można też ignorować argumentu, że całodobowa opieka lekarska znajduje się w Pajęcznie i to tam po pomoc w nocy czy święta musi jechać pacjent z Działoszyna i jego okolic. A jeśli już jest w Pajęcznie, to i receptę zwykle tam realizuje.

Według aptekarzy, spór wynika ze stanowiska wojewody łódzkiego, która uznała, że apteki w Działoszynie mają pełnić całodobowe dyżury w dni świąteczne i wolne od pracy, "w tak dużym skupisku mieszkańców, jak Działoszyn i okoliczne sołectwa".

- Dziwnym trafem wojewoda nie zauważyła innych dużych skupisk, gdzie apteki nie mają narzuconych dyżurów, a zatroszczyła się wyłącznie o Działoszyn. Wątpię, by pani wojewoda znała nasz lokalny rynek, orientowała się w ilości mieszkańców, więc nie rozumiem czym kierowała się podejmując taką decyzję - mówi Kulisom Powiatu jeden z farmaceutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH