Dzieci poddane testom klinicznym nie dostają środków przeciwbólowych

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-09-2015, 13:13

Dzieci poddane testom klinicznym nie dostają środków przeciwbólowych Dzieci podawane testom klinicznym bardzo cierpią

Z analizy opublikowanej na łamach pisma „Acta Paediatrica” wynika, że większości noworodków z grup kontrolnych badań klinicznych nie podaje się żadnego znieczulenia. Jest to niezgodne z międzynarodowymi wytycznymi.

Międzynarodowe wytyczne mówią, że dzieci powinny być zabezpieczane przed przeżywaniem niepotrzebnego bólu w każdej możliwej sytuacji. Tymczasem, jak wynika z przeprowadzonego przez nas przeglądu prac naukowych, w większość przypadków nie jest to przestrzegane - podkreśla główny autor raportu dr Carlo Bellieni ze Szpitala Uniwersyteckiego w Sienie (Włochy), cytowany przez PAP.

Na podstawie analizy 46 badań klinicznych, tylko w ciągu niespełna trzech lat dzieci poddawane bolesnym procedurom medycznym albo nie dostawały żadnego uśmierzenia bólu, albo stosowano efekt placebo.

Autorzy pracy wzywają komisje etyczne, aby nie zatwierdzały wyników badań klinicznych, w których narażono najmniejsze dzieci na niepotrzebny ból, oraz wydawców czasopism medycznych, aby nie publikowali prac łamiących prawo dzieci do łagodzenia bólu.

 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH