Dzięki komu IA mogą brać udział w postępowaniu na prawach strony?

PRAWO

Autor: DIA / rynekaptek.pl   24-03-2015, 07:40

Dzięki komu IA mogą brać udział w postępowaniu na prawach strony?

W Dolnośląskiej IA zawrzało po tym, jak ukazał się komunikat NIA, w którym podano, że na mocy wyroków NSA okręgowa izba aptekarska ma prawo żądać wszczęcia postępowania administracyjnego i zbadania w jego ramach zgodności z prawem postępowania podmiotu prowadzącego aptekę.

Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej nie może pogodzić się z faktem umniejszania lub wręcz pomijania roli, jaką w procesach przed sądami administracyjnymi odegrała DIA.

Prezes DIA w liście otwartym pisze, że stroną sześciu postępowań przed Naczelnym Sądem Administracyjnym była Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu.

Szef DIA tak opisuje bieg wydarzeń:

„Pozytywne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 marca br. były efektem konsekwentnie realizowanej strategii określonej w trakcie posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu w czerwcu 2012 r. Wnioski w sprawach, które były rozpatrywane przez NSA 19 marca br., złożone zostały przez Dolnośląską Izbę Aptekarską do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w sierpniu 2012 r. Po otrzymaniu negatywnej decyzji od DWIF i następnie podtrzymaniu tych negatywnych decyzji przez GIF, decyzje te zostały zaskarżone przez Dolnośląską Izbę Aptekarską we Wrocławiu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. We wrześniu 2013 r. Sąd przyznał rację argumentom Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej i uchylił decyzje - zarówno DWIF, jak i GIF.

Po złożeniu przez GIF skargi kasacyjnej na wyroki WSA w Warszawie do NSA, 19 marca 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił argumenty GIF zawarte w skargach kasacyjnych i przyznał rację argumentom Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu”.

Piotr Bohater wskazuje także na kolejny istotny fakt, który nie został odnotowany przez NRA. Mówi on, że wprawdzie rozprawy z 19 marca 2015 r. dotyczyły łamania zakazu reklamy aptek, ale analogiczne argumenty, dotyczące interesu społecznego, mogą być użyte przy składaniu przez izby aptekarskie wniosków dotyczących łamania innych przepisów wprowadzonych przez ustawodawcę w interesie społecznym, takich jak: - przekraczanie limitu liczbyposiadanych aptek powyżej 1 proc.; - wprowadzanie bezprawnych ograniczeń dostępności leków dla ogromnej liczby aptek w Polsce; - bezprawne ograniczanie niezależności podejmowanych decyzji fachowych w stosunku do kierowników i pracowników aptek. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH