DZP o nowelizacji prawa farmaceutycznego

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   22-05-2015, 11:47

DZP o nowelizacji prawa farmaceutycznego

Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka podsumowuje podpisaną przez Prezydenta nowelę prawa farmaceutycznego.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego reguluje przede wszystkim kwestie wywozu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z Polski.

I. Ograniczenie wywozu
Ustawa wprowadza obowiązek hurtowni zgłaszania zamiaru:
– wywozu poza terytorium Polski lub
– zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Polski
produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych znajdujących się na wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności.

Powyższy wykaz będzie publikowany przez Ministra Zdrowia nie rzadziej niż raz na 2 miesiące na podstawie informacji przekazanych przez GIF, gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi („System”) lub innych informacji dotyczących dostępności do produktów leczniczych.

GIF będzie mógł wyrazić sprzeciw w ciągu 30 dni, co będzie skutkować tym, że hurtownia (i) nie będzie mogła wywieźć lub zbyć zgłoszonych produktów poza terytorium Polski oraz (ii) będzie musiała sprzedać je w Polsce.

Powyższy wykaz będzie publikowany przez Ministra Zdrowia nie rzadziej niż raz na 2 miesiące na podstawie informacji przekazanych przez GIF, gromadzonych w Systemie lub innych informacji dotyczących dostępności do produktów leczniczych.

II. Nowe obowiązki informacyjne MAH i hurtowni
Wprowadzono również szereg nowych obowiązków informacyjnych na MAH i hurtownie dot. obrotu produktami leczniczymi – w szczególności dot. zwalniania serii, stanów magazynowych, transakcji sprzedaży, przesunięć magazynowych. Jedynie część obowiązków dotyczy produktów znajdujących się na ww. wykazie.

Nowelizacja przewiduje okres przejściowy dot. obowiązku przekazywanie ww. danych przez MAH i hurtownię do Systemu. Do dnia 31 grudnia 2016 r. MAH i hurtownie nie będą musiały przekazywać opisanych w danych do Systemu, lecz będą mieli obowiązek przekazania tych danych na żądanie Ministra Zdrowia lub organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej w ciągu 2 dni roboczych od dnia otrzymania żądania i w zakresie w nim określonym. W pozostałym zakresie nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH