E-apteki: w ten sposób sprzedający nie wymiga się od odpowiedzialności

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   08-12-2015, 09:22

E-apteki: w ten sposób sprzedający nie wymiga się od odpowiedzialności Informacje dotyczące produktów przedstawione na stronie internetowej apteki stanowią dla konsumentów główną i wiarygodną informację dotyczącą środków farmaceutycznych

Prowadzący aptekę internetową w regulaminie zawarł zdanie, iż "nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu wyrządzonych szkód będących następstwem korzystania z serwisu". Jeden z klientów to zakwestionował.

Jedno ze stowarzyszeń domagało się uznania za niedozwolone i zakazania wykorzystywania w obrocie z konsumentami postanowienia wzorca umowy zawartego w dokumencie o nazwie Regulamin o treści: (...)nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu wyrządzonych szkód będących następstwem korzystania z serwisu.

Pozwany prowadzi działalność w zakresie sprzedaży wyrobów farmaceutycznych na odległość za pośrednictwem sieci Internet. W ramach tej działalności opracował i w dacie wniesienia pozwu posługiwał się w obrocie z konsumentami wzorcem umowy pt. „Regulamin”, zawierającym kwestionowane postanowienie.

Rozpatrując sprawę sąd uznał, że do uznania danego postanowienia umownego za niedozwolone i wyeliminowania go z praktyki stosowania konieczne jest łączne występowanie czterech przesłanek: postanowienie nie zostało indywidualnie uzgodnione, ukształtowane w ten sposób prawa i obowiązki stron pozostają w sprzeczności z dobrymi obyczajami, powyższe prawa i obowiązki rażąco naruszają interesy konsumenta i postanowienie umowy nie dotyczy sformułowanych w sposób jednoznaczny głównych świadczeń stron.

Przy czym należy zaznaczyć, iż przesłanka braku indywidualnego uzgodnienia nie ma istotnego znaczenia przy przeprowadzaniu abstrakcyjnej kontroli postanowienia wzorca umownego, bez względu na to czy wzorzec był, czy też nie był zastosowany przy zawieraniu jakiejś konkretnej umowy. W szczególności kontrola ta jest oceną ex-ante i obejmuje wzorzec, nie zaś konkretną umowę.

Zdaniem sądu, informacje dotyczące produktów przedstawione na stronie internetowej apteki stanowią dla konsumentów główną i wiarygodną informację dotyczącą środków farmaceutycznych.

"Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której na skutek opublikowania wprowadzającej w błąd informacji dojdzie do powstania szkody na osobie konsumenta. Przedmiotowy zapis wzorca wyłącza odpowiedzialność przedsiębiorcy m.in. z tego tytułu. W przekonaniu Sądu pozostaje to w sprzeczności z dobrymi obyczajami i stanowi rażące naruszenie interesów konsumentów" - wynika z treści orzeczenia.

Sąd uznał postanowienie wzorca umowy za niedozwolone i zakazał jego wykorzystywania w obrocie z udziałem konsumentów.

sygn. akt XVII AmC 2999/11

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH