Eksperci: młodzież sięga po narkotyki sporadycznie, spada konsumpcja

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-06-2011, 08:47

Narkotyki nie są rozpowszechnione wśród młodzieży; w ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie w Polsce 16 proc. młodych ludzi, systematycznych użytkowników jest znacznie mniej - przekonuje Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Jak podkreśla dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, zewsząd słychać głosy, że Polskę zalewa fala narkomanii i wszyscy młodzi ludzie biorą narkotyki.

- Tymczasem dane pokazują, że większość młodzieży nie sięga po substancje psychoaktywne, a od 2003 r. obserwujemy tendencje spadkowe - z roku na rok jest ich coraz mniej -  mówił dr Jabłoński 20 czerwca na konferencji prasowej inaugurującej kampanię „Narkotyki? Na co mi to!”.

Według badań CBOS odsetek uczniów deklarujących w ciągu ostatniego roku kontakt z narkotykami wynosił w 2010 r. 16 proc. W latach 1992 - 2003 ich liczba systematycznie wzrastała (z 5 proc. do 24 proc.), w 2008 r. odsetek zmniejszył się do 15 proc.

Badania młodzieży szkolnej ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) wskazują, że w 2007 r. w Polsce 16 proc. młodzieży (15-16 lat) deklarowało chociaż jednorazowy kontakt z marihuaną i haszyszem, a w przypadku amfetaminy 4 proc.

Spadek konsumpcji narkotyków w Polsce, w tym „dopalaczy”, potwierdzają badania przeprowadzone przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii wśród osób w wieku 15-75 lat. Do przynajmniej jednorazowego kontaktu z "dopalaczami" przyznało się 6 proc. badanych w 2009 r. i 3 proc. badanych w 2010 r. Inne, najpopularniejsze substancje nielegalne w Polsce to marihuana i haszysz. W 2010 r. do używania kiedykolwiek w życiu przetworów konopi przyznało się 4 proc. badanych, a w 2009 r. - 5 proc.

Jak mówi prof. Janusz Czapiński, autor Diagnozy Społecznej, z jego najnowszych badań wynika, że do brania narkotyków przyznało się 1,3 proc. osób powyżej 16 roku życia, najwięcej w grupie mężczyzn do 24 roku życia - 7 proc. (w tej samej grupie wiekowej było 2.1 proc. kobiet).

- Po 24. roku życia, czyli okresie, kiedy kończy się studia, zaczyna pracę, wchodzi w dorosłość, odsetek ten spada z 7 proc. do 1,6 proc. To pokazuje, że z tego problemu większość ludzi wychodzi samoistnie, kiedy dorasta, zakłada rodziny i rozpoczyna dorosłe życie - mówi prof. Czapiński.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH