Eksperci o najczęstszych błędach przy wypisywaniu recept

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-10-2011, 18:14

Brak adresu zamieszkania, numeru PESEL i kodu oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, to najczęstsze błędy popełniane podczas wypisywania recept - poinformował we wtorek (11 października) mazowiecki inspektor farmaceutyczny.

Małgorzata Szelachowska, mazowiecki inspektor farmaceutyczny, podczas konferencji "Bądź świadomym pacjentem" przypominała, że prawidłowo wypełniona recepta powinna zawierać dane o zakładzie opieki zdrowotnej, w którym ją wystawiono. Musi być podany kod oddziału NFZ, pełny adres pacjenta, jego PESEL, a także nazwy przepisanych leków z dawkami ich przyjmowania oraz data wypisania recepty i dane identyfikujące lekarza (imię i nazwisko, numer prawa wykonywania zawodu oraz własnoręczny podpis).

W przypadku dzieci do 1. roku życia wystarczy podać numer PESEL jednego z rodziców.

- W adresie placówki lub pacjenta nie można używać skrótów w nazwach miejscowości (np. Wwa i Bstok zamiast Warszawa i Białystok) - powiedziała Szelachowska.

W aptece mogą być skorygowane jedynie błędne dane dotyczące pacjenta, takie jak adres, PESEL. Można to jednak zrobić jedynie na podstawie okazanych dokumentów, dlatego lepiej je mieć przy sobie.

Inne błędnie podane dane mogą być poprawione tylko podczas ponownej wizyty u lekarza i w placówce, gdzie była wystawiona recepta. Chodzi głównie o nazwę ośrodka zdrowia, jego dane teleadresowe i numer kontraktu z NFZ.

- Należy również zwrócić uwagę na dane dotyczące przepisanych leków, bo tu też są częste błędy - powiedziała Szelachowska. Podkreśliła, że na jednej recepcie można przepisać jeden lek recepturowy lub maksymalnie pięć leków gotowych lub wyrobów medycznych, w ilości nie większej niż ta jaka potrzebna jest pacjentowi do trzymiesięcznego stosowania.

Dodała, że do wydania niezbędnej ilości leków niezbędne jest podanie przez lekarza sposobu dawkowania. Brak tej informacji sprawi, że farmaceuta wyda lek jedynie w takiej ilości, jaka znajduje się w dwóch najmniejszych jego opakowaniach.

W przypadku leków refundowanych ważne jest, by na blankiecie recepty zawarty był indywidualny numer recepty, podany w postaci kodu kreskowego.

Podkreślono, że jeśli mamy uprawnienia do zniżek, powinno to być również odnotowane na recepcie. W przypadku leków na choroby przewlekłe, musi być informująca o tym w odpowiedniej rubryce adnotacja. Bez niej nie będziemy mieli prawa do zniżki przy wykupie leku.

Przypomniano, że w aptece można żądać tańszego zamiennika leku wypisanego na recepcie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH